Türkiye ve Yunanistan seyahat izni için anlaştı ancak şartlar belli değil!

Yunanistan ve Türkiye arasında karşılıklı seyahate izin verileceği açıklanmıştı. Ancak turizm sektörü temsilcileri, kararın resmiyet kazanmadığını belirterek, şartların henüz belli olmadığını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 08.06.2021 09:35
Değiştirme Tarihi: 08.06.2021 09:38
Türkiye ve Yunanistan seyahat izni için anlaştı ancak şartlar belli değil!

Türkiye ile Yunanistan arasında çift doz aşı olanların ve PCR testi negatif çıkanların seyahat edebileceği açıklanmıştı. Söz konusu açıklamaları değerlendiren turizm sektörü temsilcileri,  “Açıklamalar yapıldı ancak henüz resmiyet kazanan bir durum yok. Tur şirketleri hem Yunanistan’a hem de adalara tur satmaya başlasa da net bir durum yok” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türkiye’den uçuşların olduğu her yere vizeniz de varsa gidebiliyorsunuz. Ancak çeşitli şartlara uyulması gerekiyor. Kimi PCR testi istiyor, kim karantina uyguluyor. Eğer seyahat gerekçeniz iş içinse karantina genelde uygulanmıyor. Turistik seyahatlerde daha fazla zorluk çıkarılıyor. Yunanistan için de benzer bir durum var. Yunanistan AB üyesi bir ülke. Ancak Türkiye ile anlaştığı söylendi. Anlaşma olduğu söylense de resmiyet kazanmadı. Yunan konsolosluğunda da net bir bilgi yok. Kimi acenteler satışlara başlasa da, tüketiciye temmuz ve sonrası için seçenek sunuyor. Bir an önce bizler de durumun netleşmesini bekliyoruz” diye konuştu. 

"ŞARTLAR BELLİ DEĞİL"

Yunanistan ile seyahat konusunda anlaşmaya varıldığının açıklanmasının ardından kendilerine Yunan Adaları’na gitmek için talepler gelmeye başladığını dile getiren Jolly Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, “İki bakan anlaştıklarını söyledi. Karşılıklı kabulün başlandığı ifade edildi. Bize de bu kapsamda talepler gelmeye başladı. Ancak ‘hemen yarın gidelim’ derseniz böyle bir durum yok. Henüz alınan kararın şartları belli olmadığı için temmuz başından itibaren satışlar yapmaya başladık. Sonrasında da Kurban Bayramı geliyor. Bu bayram tatili için de talep alıyoruz. Bu döneme kadar işleyişin netleşeceğini düşünüyoruz. Eğer durum netleşirse geçmişteki kadar çok olmasa da Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na talebin geleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

‘İŞLERİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ’

Marmaris ve Bodrum çıkışlı olarak Yunan adalarına feribot seferi yapan Yeşil Marmaris şirketinin Operasyon Müdürü Sertaç Erarslan da, şunları söyledi: “İki bakanın görüşmesinin ardından gelen kararı olumlu karşılıyoruz. Açıklamaların arından da bize de telefonlar gelmeye başladı. İnsanlar açılıp açılmadığını soruyorlar. Net bir cevap veremiyoruz. Kararın bir an önce net bir şekilde belli olmasını istiyoruz. Çünkü yaklaşık 1.5 yıldır gemilerimiz ve çalışanlarımız bekliyor. Biz de bir an önce işlerin açılmasını ve mümkün olduğunca açığın kapanmasını istiyoruz. Henüz net bir karar olmadığı için ne yapacağımız da tam olarak belli değil. Ayrıca karar çıksa bile yüksek kurlar nedeniyle geçmişteki gibi Yunan Adaları’na çok büyük talep olacağını düşünmüyoruz. Eğer Kurban Bayramı’na kadar durumu netleştirebilirlerse biz de mutlu olacağız.”

(Hürriyet)