Türkiye ve ABD corona virüsü nedeniyle Çin’deki vatandaşlarını tahliye ediyor!

Türkiye ve ABD corona virüsü nedeniyle Çin’deki vatandaşlarını tahliye ediyor!
Yayınlanma Tarihi: 29.01.2020 18:12
Değiştirme Tarihi: 29.01.2020 18:12

Dünyayı sarsan ölümcül corona virüsü ile ilgili son dakika haberleri geliyor. Corona virüsü, Çin sınırları içerisinde hızla yayılırken, dünyada yaklaşık 17 ülkede korona virüsü vakası tespit edildi.

Çin hükümeti virüsün yayılmasını engellemek amacıyla bazı şehirlerini tam veya kısmi karantina altına alırken, diğer ülkeler de kendi vatandaşları için önlemler alıyor. Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği de, Türk vatandaşlarının tahliye edileceğini duyurdu. ABD ise tahliye işlemlerine başladı. İçinde yaklaşık 210 Amerikalı’yı taşıyan uçak, koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan’dan kalktıktan sonra ABD’deki ilk durağı Alaska'ya ulaştı. Uçağın, Kaliforniya’da bir askeri üsse inmesi bekleniyor. Öte yandan, yeni tip Wuhan korona virüsünün etkilediği kişi sayısı, SARS virüsünün etkilediği kişi sayısına yaklaştı.

Hızla yayılan koronavirüs 132 kişiyi öldürdü ve Çin'de 6.000 kişiyi enfekte etti. Amerika Birleşik Devletleri'nde beş corona virüsü vakası olduğu açıklandı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler, vatandaşlarının güvenliği için onları tahliye etmeyi planlıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen bir uçuş için ayarlanan uçak, Çarşamba günü Wuhan'dan kalktı ve Alaska Anchorage'a yakıt ikmali için iniş yaptı. Oradan da, Kaliforniya'nın Riverside yakınlarındaki March Hava Üssü'ne gitmek üzere havalandı. Uçuş başlangıçta Los Angeles'a 57 kilometre uzaklıkta bulunan sivil Ontario Uluslararası Havalimanı'na inmek üzere planlanmıştı. Ancak karantina nedeniyle askeri üsse indirilmesi planlandı.

VAKALARIN SAYISI SARS VİRÜSÜNE YAKLAŞTI!

2003 yılında görülen Sars-Corona virüsünün misk kedileri aracılığıyla, 2012 yılında görülen Mers-Corona virüsünün tek hörgüçlü develer aracılığıyla insanlara bulaştı. Günümüzde Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan Corona virüsü de yine hayvanlardan bulaşıyor. Wuhan Corona virüsünün yarattığı etki, neredeyse SARS virüsüne yaklaştı.

Corona virüsü yayılıyor: Wuhan korona virüsü Asya'ya ve dünyanın farklı noktalarına yayıldı. Çin'de en az 132 kişi öldü ve yaklaşık 6.000 vaka doğrulandı.Çin karantina altında: Yaklaşık 60 milyon insan Çin şehirlerinde kısmi veya tam karantina altında.Dünyayı tehdit ediyor: Çin dışında, 17 farklı bölgede, 80'den fazla teyit edilmiş korona virüsü vakası bulunmaktadır.Ülkeler vatandaşlarını tahliye ediyor: Türkiye, ABD, Japonya ve diğer birçok ülke vatandaşlarını Wuhan'dan tahliye ediyor.

YOLCULAR ÇEŞİTLİ TARAMALARDAN GEÇECEK

Yetkililer, yolcuların yolculuk sırasında ve iniş yaptıktan sonra bir dizi taramadan geçeceğini söyledi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden yetkililer, Kaliforniya'ya devam edecek kadar sağlıklı olup olmadıklarını belirlemek için yolcuları Anchorage'da da sağlık taramasından geçirdi.Alaska Sağlık ve Sosyal Hizmetler Departmanına göre, Anchorage'da öksürük, ateş veya nefes darlığı olan yolcular tıbbi uzmanlar tarafından daha detaylı muayene edildi.

Dehşet verici video: Korona virüsü bulaştığı iddia edilen hasta görüntülendi!

Korona virüsü: Stoklar tükeniyor, izinler iptal edildi!

Corona önlenemiyor: Virüs Wuhan'da 2017'de kurulan laboratuvardan mı yayıldı?

Departman yetkilisi "Bu bireyler havalanmadan önce tarandılar; uçuş süresince uçaktaki sağlık personeli tarafından sağlık durumları izlenecek; Alaska Anchorage'da yakıt ikmali için inişte tekrar taramadan geçirildiler; uçuşun son ayağında uçaktaki sağlık personeli tarafından tekrar yakından izleniyorlar.

Uçağın varış güzergahı askeri bir havaalanı olarak değiştirilmeden önce, bir yetkili yolcuların üç gün ile iki hafta arasında tek başlarına karantinada kalmak zorunda kalabileceğini söylemişti. Yetkililerin, Ontario Uluslararası Havalimanı'nda izole, kullanılmayan bir hangarda yataklar, telefon şarj cihazları ve televizyonlar hazırladığı iddia edildi..