Türkiye onu bu sözlerle tanımıştı: 'Bana teşkilatın numarasını verin' diyen kuryeyle ilgili yeni gelişme

İstanbul Tuzla'da koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulama yapan polislere direnen ve kimliğini vermeyen, ardından cep telefonuyla kardeşini arayarak, 'Bana teşkilatın numarasını verin, eniştemin numarasını' verin diyen motokurye Cihan Aksu, duruşmaya katılmadığı için hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı. O gün işlem yapmaya çalışan polisler ise duruşmada sanıktan şikayetçi olmadıklarını ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 02.02.2021 14:31
Değiştirme Tarihi: 02.02.2021 14:31

Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya tutuksuz sanık katılmazken, polis memurları M.A., H.O. ve Ö.A. duruşmaya müşteki olarak katıldı. M.A. Tuzla’da devriye ekipleri amiri olarak görev yapan komiser yardımcısı olduğunu belirterek "Olayın meydana geldiği gün maske ve mesafe uygulamasıyla ilgili görev yapıyorduk. Olaydan önce de 8-10 kişiye işlem yaptık. Sanık Cihan Aksu motosikletiyle yanımıza yaklaştı; ‘Maskem var ya ben motor üzerindeyim, takmak zorunda değilim’ diyerek boğazlığını çekip indirdi. Kimliğini istediğimde ‘Kimlik yok, vermiyorum’ dedi. Kimliğini ibraz etmesinin zorunlu olduğunu, zor kullanma yetkimiz olduğunu anlattım. ‘Zor kullanın o zaman görüşürüz’ dedi" ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

"HANGİ TEŞKİLAT OLDUĞUNU SÖYLEMEDİ"

Sanığı motordan indirirken kendilerine direndiğini söyleyen M.A. şöyle devam etti: "Sanığı duvarın dibine yanaştırdık, sakinleşti ve idari işlem uyguladık. Ancak sakinleşmeden önce telefonda ‘Bana teşkilatın numarasını verin, eniştemin numarasını verin’ dedi. Hangi teşkilattan olduğunu sorduğumda söylemedi." Duruşma savcısı M.A.’ya "Sen teşkilat denilince düzenli bir sistem anladın herhalde" dedi. M.A. da "Bana şimdiye kadar kimse öyle bir şey söylemedi, ilk defa duydum. Şahsi olarak şikayetçi değilim" diye konuştu.

"BİZİ ARAYAN OLMADI"

Polis memuru H.O. ise "Hangi teşkilattan olduğunu sorduğumuzda ‘Siz birazdan göreceksiniz' dedi. Hakim de bunun üzerine ‘Sizi arayan oldu mu?’ şeklinde soru sorunca H.A. "Bizi arayan olmadı" dedi. H.A. da sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi. Polis memuru Ö.A. da şikayetçi olmadığını belirtti.  

SANIK HAKKINDA ZORLA GETİRME KARARI                                                         

Ara kararını açıklayan mahkeme, duruşmaya katılmaması sebebiyle sanık hakkında zorla getirme kararı verdi. Duruşma ertelendi.

Kaynak: DHA