Türkiye o ülkelere vize uygulayabilir!

Türkiye o ülkelere vize uygulayabilir!
Yayınlanma Tarihi: 10.03.2016 13:08 | Değiştirme Tarihi: 10.03.2016 13:08

AB Bakanı Volkan Bozkır, vizeler kalktıktan sonra Türkiye'nin Avrupa vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalabileceğini ifade etti.

AB Bakanı Volkan Bozkır, vizeler kalktıktan sonra Türkiye'nin Avrupa vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalabileceğini ifade eden AB Bakanı Bozkır, "Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak" dedi.

AB Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin Avrupa’ya sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk oldu.

Türkiye'nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını ifade eden Bozkır, söz konusu mültecilerin boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi.

"Mülteci alımı BMMYK sistemi içinde değerlendirilecek"

AB'nin, Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerine dikkati çeken Bozkır, seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini kaydetti.

"On bin rakamının telaffuzu doğru olur"

Bozkır, AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısı hakkında yüz binler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını bildirdi.

"Esas akım Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak"

Vizeler kalktıktan sonra Türkiye'nin Avrupa vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalabileceğine dikkati çeken Bozkır, şöyle konuştu:

"Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak."

Muhalefet partilerine çağrı

AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefet partilerine destek çağrısında bulunan Bozkır, şunları kaydetti:

"Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle işbirliği halinde veyahut da işbirliği olmadan gerçekleştireceğiz."