Türkiye'nin konuştuğu olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan ilk açıklama

Türkiye'nin son günlerde gündemden düşürmediği Musa Orhan olayıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan açıklama geldi. Uzman Çavuş Musa Orhan, Batman'dan 18 yaşındaki İ.E.'ye tecavüz etmekle suçlanıp serbest bırakılmış, ardından tutuklanmıştı. Bunalıma giren genç kız ise intihar girişiminden günler sonra hayatını kaybetmişti. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bakın neler söyledi?

Yayınlanma Tarihi: 20.08.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 20.08.2020 09:53
Türkiye'nin konuştuğu olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan ilk açıklama

Uzman Çavuş Musa Orhan'ın cinsel saldırısına uğrayan 18 yaşındaki İ.E., ardında bir mektup bırakarak intihar etti. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan İ.E., kurtarılamadı ve 1 ay kaldığı yoğun bakımda hayatını kaybetti. Mektupta ismi bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan ise 17 Temmuz günü gözaltına alındı ve  “nitelikli cinsel istismar” suçundan tutuklama istemiyle Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Musa Orhan ifadesinde, İ.E. ile herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıklarını ileri sürdü. Fakat cinsel birlikteliği doğrulayan Adli Tıp raporunun gösterilmesi üzerine bu kez İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında alkollü olduğunu söylemekle yetindi. Orhan, yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı ve görevinden açığa alındı.

Haberin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte olay günlerce gündemde kaldı. Ardından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, dün bir açıklama yaparak, Musa Orhan hakkında tutuklama talep ettiklerini belirtmişti. Böylece Uzman Çavuş Musa Orhan tutuklandı.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye'yi sarsan bu olayla ilgili Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üzgün olduğunu söyledi.  

Yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Bakan Soylu, ölen genç kızın abisinin bir polis memuru olduğunu açıklarken "Cenaze, bizim cenazemizdir" dedi.