Türkiye'nin konuştuğu Avcı lakaplı seri katil Hamdi Kayapınar ile ilgili yeni gelişme

Henüz 14 yaşındayken kendisinden 1 yaş küçük kardeşini iple boğarak öldüren, sonrasında 6 cinayet daha işleyen 39 yaşındaki Kayapınar'a, 2018 yılında tahliye olduktan sonra pompalı tüfekle özel güvenlik görevlisini öldürdüğü gerekçesiyle verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası onandı. Avcı lakabıyla bilinen 39 yaşındaki seri kati Hamdi Kayapınar, olay sonrası uzun süre Türkiye gündeminde kalmıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2020 16:00
Değiştirme Tarihi: 06.10.2020 16:00
Türkiye'nin konuştuğu Avcı lakaplı seri katil Hamdi Kayapınar ile ilgili yeni gelişme

1994 yılında 14 yaşındayken kardeşini iple boğarak öldürdü. 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 'Şartlı Salıverme Yasası'ndan faydalanıp tahliye oldu. Daha sonra kendisine Avcı lakabının verilmesine neden olan cinayetleri 1998-2001 yılında işleyen Hamdi Kayapınar, bu sırada Yaşar Sezer, Ali Aras, Abdullah Aslan, Memiş Dinçaslan, İbrahim Genç ve Cafer Şahin'i öldürdü.

Tutuklanıp yargılanan Kayapınar, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kayapınar, 'Denetimli Serbestlik Yasası' kapsamında erken tahliye hükmünden yararlanarak, 16 yıl 2 gün cezaevinde kaldıktan sonra Şubat 2017'de tahliye edildi. 

Aradan 1 sene geçmişti ki, Kayapınar 2 Ağustos 2018 günü iş insanına ait villada özel güvenlik görevlisi olarak çalışan emekli uzman çavuş Sami Yılmaz'ı pompalı tüfekle vurarak öldürdü. 

Özel güvenlik görevlisinin tabancasını da 'beğendiği' için alıp kayıplara karışan Kayapınar, 4 gün sonra evine yapılan baskınla yakalandı ve tutuklandı. 

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'tasarlayarak adam öldürme', 'yağma', 'ruhsatsız silah bulundurma' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Kayapınar, geçen yıl 11 Şubat’ta ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.,

KARARA İTİRAZ EDİLDİ
Sanık ve müşteki yakınları İstinaf Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, seri katil Kayapınar hakkında verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına yapılan itirazı karara bağladı. Ceza dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itirazın reddine karar verdi. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararında usule ve esas ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Böylece, sanık Hamdi Kayapınar’ın cezası onanmış oldu. Ceza dairesi, oy birliği ile verdiği kararını Yargıtay yolu açık olmak üzere aldı.

(DHA)