Türkiye'nin ilk koronavirüs hastalarından Oğuz Peker 4 ay sonra yoğun bakımdan çıktı

Koronavirs dünya genelinde 1 milyona yakın insanın can mâl olurken, mucizevi şeyler de yaşanmıyor değil. Onlardan birisi de ülkemizde meydana geldi. Koronavirüse ilk yakalanan isimlerden biri olan 73 yaşındaki Oğuz Peker, 4 ay boyunca kaldığı yoğun bakımda yaşam mücadelesi verip, toplamda 5,5 aylık tedavinin ardından taburcu olma mutluluğu yaşadı. Hayatın ona verdiği bu ikinci şansı kullanan Oğuz Peker, yoğun bakından ilk çıktığı an etrafındaki sağlık çalışanlarının neden maske taktığını merak ederek, “Trafik kazası mı geçirdim?  Neden herkes maskeli?" diye sordu. Herkesin maskeli olduğu 'bambaşka' bir dünyaya uyanan Oğuz Peker, pandemi nedeniyle yaşananları idrak etmekte hayli zorlandığını söylüyor. 

Yayınlanma Tarihi: 17.09.2020 11:30
Değiştirme Tarihi: 17.09.2020 12:34

12 Mart 2020 günü sağlık durumu bozulan Oğuz Peker, yoğun halsizlik ve uyuma isteği yaşamaya başladı. Akıllarına ilk gelen koronavirüs olmadı. Eve her gün hemşire geliyor ve Oğuz Peker'in sağlık durumu takip ediliyordu. Peker'in sesi boğulmaya ve durumu da kötüleşmeye başladı. Peker, geçen 11 günün ardından hastaneye kaldırıldı. 

23 Mart 2020 günü Peker'e koronavirüs teşhisi konuldu ve 2 gün sonra da, 125 gün sürecek olan yoğun bakım ünitesindeki tedavisine başlandı. 

Kızı Özge Peker o günleri şöyle anlatıyor: "Babamı hastaneye getirirken bu kadar uzun ve sancılı bir sürecin bizi beklediğinden haberimiz yoktu. Babamla bir anda iletişimimiz tamamen kesilmişti, anlatılamayacak kadar zor günlerdi. Ülkemiz Kovid-19 ile tek tük karşılaşmış, hiç örnek vaka yoktu. Korkunç bir belirsizlik içerisine girmiştik; sadece doktorlardan gelen direktifler doğrultusunda ailece umutla ama yoğun bir korkuyla bekledik. Babam yoğun bakımdayken annemde de halsizlik oldu, benim de boğaz ve eklem ağrılarım oldu, tat koku hissim gitti; ama annem de ben de çok korktuğumuz için hastaneye gitmeyip kendimizi ayrı evlerde karantinaya aldık. Yoğun bakımda yaklaşık 2 ay babamı hiç göremedik. Her gün telefonda doktorlardan bilgi alıyorduk. Son derece inişli-çıkışlı bir süreçti."

Umutlarının tükenmeye başladığı günlerde immün plazma tedavisi haberlerinin kendilerinde çok büyük umut olduğunu belirten Özge Peker "Ama hangi tedavi ile iyileşti onu bilemiyoruz. Tek bildiğim babamı yaklaşık 2 ayın sonunda yoğun bakım camının arkasında uyutulur vaziyette ilk gördüğümde tarifsiz duygular içerisindeydim. Sonra yavaş yavaş iyileşme evresine geçtik" diyor. 

Oğuz Peker'in durumu iyiye gitmiyordu. Tüm organlarında koronavirüs kaynaklı ağır tahribat vardı. 

Akciğerleri, karaciğeri, böbrekleri başta olmak üzere çoklu organ yetmezliğine yol açarken, boğazından delik açılarak tedavisi devam ediyordu. Yoğun bakım servisindeki tedavide hemofiltrasyon ve çıkışa yakın dönemde ise hemodiyaliz tedavisi görmeye başladı. Yoğun bakımda geçen kesintisiz 4 ayın sonunda nihayet 28 Temmuz'da servis odasına çıkarılırken, ailesinde bayram sevinci yaşanıyordu. Dört aydır yoğun bakımda yatıyor olması nedeniyle kas zayıflamasına bağlı olarak el kol hareketleri ve yürümesi de çok kısıtlanmış olan Oğuz Peker'e servis odasında tedavisinin yanı sıra fizik tedavi uygulanmaya başlandı. Ancak 10 gün sonra kas yırtığına bağlı iç kanama sonucu durumu ağırlaştığından 7 Ağustos'ta yeniden yoğun bakıma alındı. Neyse ki bu kez dört gün sürdü yoğun bakım süreci. 11 Ağustos'ta yeniden servis odasına çıkarıldı.  

"TRAFİK KAZASI MI GEÇİRDİM?! NEDEN HERKES MASKELİ?"

11 Ağustos'tan itibaren yaklaşık 1 aydır servis odasında tedavisine devam edilen ve durumu her geçen gün iyiye giden, diyaliz ihtiyacı da kalmayan Oğuz Peker'in nöroloji, nefroloji, enfeksiyon ve yoğun bakım hekimlerinin multidisipliner takibinde tedavisi devam etti. Rutin tedavilerinin yanında fizik tedavi de gören Peker'e doktorları 'survivor' diyor. Yeniden dünyaya gelmiş gibi hissettiğini söyleyen 73 yaşındaki Oğuz Peker ise gözlerini 'bambaşka' bir dünyaya açmanın şaşkınlığını yaşadığını belirterek, kafasında birçok soruyla yeni dönemi anlamaya çalışıyor. Kendine ilk geldiğinde "Trafik kazası mı geçirdim, bana ne oldu? Neden herkes maskeli?" diye sorular sorduğunu, tüm bunların nedeninin koronavirüs enfeksiyonu olduğunu öğrendiğinde inanamadığını söylüyor. 

Yaklaşık 5,5 ay sonra taburcu olan Oğuz Peker 'Aylardır gecesini gündüzüne katarak beni yaşama döndürmede emeği geçen başta yoğun bakım ekibi olmak üzere tüm doktorlara, hemşirelere, hastane personeline ve bu süreçte dualarını ve desteğini esirgemeyen tüm sevenlerime sonsuz minnet duyuyorum" diyor.

Kaynak: DHA