Türkiye'nin günlerce konuştuğu olayla ilgili önemli gelişme: Tahliyesine karar verildi

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyaya düşen ve Türkiye'nin günlerce konuştuğu olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Dini inanç ve duyguları istismar ederek dolandırıcılık yaptığı iddia edilerek tutuklanan Burhan Dalğali, bugünkü duruşmada tahliye edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Burhan Dalğali, müşteki Ebubekir B. ve tanık olarak dinlenen Seymen A katıldı. 

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2020 15:10
Değiştirme Tarihi: 18.12.2020 15:10
Türkiye'nin günlerce konuştuğu olayla ilgili önemli gelişme: Tahliyesine karar verildi

Ebubekir B. ile akraba olduklarını söyleyne Seymen A., Burhan Dalğali'nin Esenlerde tanınan bir hoca olduğunu, Ebebekir B.'ye 700-800 lira borç verdiğini ve Burhan Dalğali'ye de hiçbir mesaj atmadığını söyledi.

Söz alan Burhan Dalğali, hem tanığın hem de müştekinin suç ortağı olduğunu, tanığın da yalan beyanda bulunduğunu ifade etti. 

"MESELE 3 BİN 200 LİRA DEĞİL, BANA KUMPAS KURULDU"

Sanık Dalğali, "Mesele 3 bin 200 lira değil. Bu insanlar bana kumpas kurdular, şantajda bulundular. 300 bin lira para istediler. Hem ailemin hem milletin gözünde irtibatımı düşürdüler. Bu adamın yüzünü gördüğümde içim yanıyor. Ben 3 bin 200 lira almadım." şeklinde konuştu.

Müşteki Ebubekir B. de sanığın beyanlarına karşılık, "İftiradır, yalan söylüyor." dedi. Cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluğunun devamını istedi.

TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, sanık Burhan Dalğali'nin tahliyesine karar vererek, bir sonraki duruşmada müşteki ve tanığın dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Öte yandan sanık Burhan Dalğali'nin, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılandığı başka bir davada tutuklu olduğu öğrenildi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Ebubekir B'nin eşi Semanur B. ile sorunlar yaşadığı, bir tartışma üzerine de eşine 3 defa "boş ol" dediği belirtilerek, "dini nikah tazelemek" isteyen müştekinin sanık Burhan Dalğali'yi çağırdığı belirtildi.

Müştekilerin evine giden sanığın, "Böyle nikah düşmez. Siz tövbe edin. Sizin nikahınız düşmedi." dediği anlatılan iddianamede, sanığın nasihat ve telkinleri karşılığında müştekilerin her birinden 1600 lira, toplamda 3 bin 200 lira aldığı kaydedildi.

Sanık Dalğali'nin Ebubekir B'ye "Ayrı odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmemiz lazım." dediği ifade edilen iddianamede, müştekilerin ayrı odalarının olmadığını söylemesi üzerine sanık Dalğali'nin çiftin evinden ayrıldığı aktarıldı.

Sanık Dalğali'nin çevresindekilerin kendisine itibar edilmesi için birtakım dini kisveleri kullandığı belirtilen iddianamede, sanık hakkında "dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık" ve "Tekke ve Zaviyelerle Türbeleri Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun'a muhalefet" suçlarından 2 yıldan 7 yıl 3 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: AA