Gözler 16.30'da! Rusya ile ilk görüşme...

Türkiye ve Rusya, uçak düşürme olayının ardından ilk kez üst düzey bir görüşme gerçekleştirecek.

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2015 12:30
Değiştirme Tarihi: 03.12.2015 12:30
Gözler 16.30'da! Rusya ile ilk görüşme...

Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları bugün Türkiye saatiyle 16:30'da görüşecek.

Bu görüşme iki ülkenin arasında yaşanan uçak düşürme krizi ile başlayan krizin bitmesi yönünde önemli bir adım olarak görülüyor...

Dışişleri Bakanlığı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 22. Bakanlar Konseyi toplantısı için geldiği Belgrad'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşme Türkiye saati ile 16.30'da gerçekleşecek.

Basına kapalı yapılacak görüşme, Türkiye'nin Suriye sınırını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki taraf arasında yapılacak ilk yüksek düzeyli görüşme olacak.

Rus yapımı Su 24 tipi kimliği belirsiz bir savaş uçağı, 24 Kasım'da Suriye hava sahasından Türkiye tarafına geçmiş, 10 kez uyarılmasına rağmen ihlali sürdürmesi nedeniyle Türk F16ları tarafından vurulmuştu. Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamıştı. NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti.