Türkiye, günlük koronavirüs vaka sayısında dünyanın ilk sıralarına yerleşti

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 60 milyonu geçerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün açıkladığı şekliyle artık semptom göstermeyen pozitif vakaların da verilere ekleneceğini açıklamasının ardından Türkiye, günlük koronavirüs vaka sayısında dünyanın ilk sıralarına yerleşti.

Yayınlanma Tarihi: 26.11.2020 09:16
Değiştirme Tarihi: 26.11.2020 09:17
Türkiye, günlük koronavirüs vaka sayısında dünyanın ilk sıralarına yerleşti

Buna göre Türkiye'de son 24 saat içinde 28 bin 351 kişide koronavirüs tespit edildi. Koca'nın çarşamba günü açıkladığı vaka sayısı ile Türkiye, dünyada günlük olarak en çok koronavirüs vakasının görüldüğü ülkelerden biri oldu.

ABD, son bir haftadır günde 170 binin üzerinde vaka sayısı açıklayarak günlük vaka sayısında dünyada ilk sırada yer alıyor. Brezilya ve Hindistan da 30 binin üzerinde günlük vaka sayısı açıklayan ülkeler arasında.

İtalya ise 25 Kasım Çarşamba günü açıkladığı 25 bin 853 vaka sayısıyla Avrupa'da en çok koronavirüs günlük vaka sayısının görüldüğü ülkeydi. Ancak açıklanan yeri verilerle Türkiye, Avrupa'da günlük vaka sayısı açısından ilk sıraya oturdu.

Koca, çarşamba günü yaptığı basın toplantısında vatandaşların tüm verilerden haberdar olmak istediğini söyleyerek artık semptom göstermeyen vakaların da günlük tablolarda yer alacağını aktardı.

Koca eylül ayında yaptığı açıklamada, "Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor" demişti.

İSTANBUL, BURSA VE İZMİR'DE ZİRVE

Sağlık Bakanı Koca, ayrıca İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir'in üçüncü zirveyi yaşadığını aktardı. İstanbul'da yoğun bakım doluluk oranının yüzde 70'e yakın olduğunu ekleyen Koca, diğer şehirlerdeki yoğun bakım doluluk oranlarında dair  "Ankara'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75,4. Servis doluluk oranı yüzde 62,3. Bursa'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75,8. İzmir'de deprem sonrası vakalar arttı. Bazı hastanelerde sorun yaşıyoruz. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76,6. Servis doluluk oranı yüzde 58'lerde." açıklamasını yaptı.

Türkiye'de ise toplam yatak doluluk oranı yüzde 49,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,3, aile hekimi izleme oranı yüzde 82 olarak açıklandı.