Türkiye'den Ahlat ve Köyceğiz, 'Sakin Şehir' listesine girdi

Türkiye'den Ahlat ve Köyceğiz, 'Sakin Şehir' listesine girdi
Yayınlanma Tarihi: 21.03.2019 21:20 | Değiştirme Tarihi: 21.03.2019 21:20

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

İtalya'da gerçekleşen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda Muğla'nın Köyceğiz ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinin üyeliği kabul edildi. İlk olarak 1999'da İtalya'da başlayan 'sakin şehir' uygulamasında dünyada 30 ülke 236 kent ev sahipliği yapıyor. Bu son kararla Türkiye'nin sakin şehir sayısı 17'ye yükseldi.

Ahlat’ın “sakin şehir” üyeliğinin onaylanmasına ilişkin açıklama yapan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Ahlat’ın Sakin Şehirler Platformu’nda yer almasının tanıtım açısından önemli olduğunu vurguladı. Ahlat’ın her geçen gün daha tanınır hale geldiğini hatırlatan Vali Çağatay, “Ahlat Türk’ün Anadolu’ya oradan Avrupa'ya açıldığı, İslam'ın Batı'ya yayıldığı kapıdır. Sultan Alpaslan’ın karargâhı, otağı, yurdudur Ahlat. Bilinen en büyük Türk İslam mezarlığını içinde barındıran, UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi'nde yer alan Ahlat’ımızın 200’ün üzerinde kriteri tamamlayarak ‘sakin şehir’ onayını aldı. Her geçen gün kültürel mirasıyla daha tanınır hale gelen Ahlat’ımız, bizleri çok gururlandırdı. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bizim en büyük arzumuz, Ahlat’ın uhdesinde barındırdığı kültürel mirası bütün dünyaya tanıtmaktır” dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Türkiye'nin sakin şehirleri hangileri?
Türkiye'de şimdiye kadar Muğla (Akyaka), Isparta (Eğirdir), Çanakkale (Gökçeada), Sinop (Gerze), Bolu (Göynük), Şanlıurfa (Halfeti), Bolu (Mudurnu), Ordu (Perşembe), Artvin (Şavşat), İzmir (Seferihisar), Sakarya (Taraklı), Erzurum (Uzundere), Kırklareli (Vize), Isparta (Yalvaç), Aydın (Yenipazar) son olarak da Muğla (Köyceğiz) ve Bitlis (Ahlat) "sakin şehir" kabul edildi.

Cittaslow nedir?
İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, "sakin şehir" anlamında kullanılıyor. Cittaslow ağı ise küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını, yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için "slow food" hareketinden ortaya çıkan bir kentler birliği olarak faaliyet gösteriyor. Kriterler ise yavaş yaşam, kent ruhu, sürdürülebilir kalkınma ve yavaş yemek.