Türkiye de sipariş etmişti! Çin aşısı için "Yüzde 97 etkili" diyen Endonezya geri adım attı

Türkiye'nin de sipariş ettiği Çin aşısının yüzde 97 koruma sağladığını söyleyen Endonezyalı yetkililer, yeni bir açıklama yaparak aşının faz 3 sonuçlarının henüz kesinleşmediğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 19:59
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 19:59
Türkiye de sipariş etmişti! Çin aşısı için 'Yüzde 97 etkili' diyen Endonezya geri adım attı

Endonezya'da Bio Farma adlı devlete bağlı ilaç kurumu, Çin'de Sinovac firması tarafından geliştirilen korona aşısının faz 3 çalışmasının devam ettiğini belirterek aşının değerlendirmesiyle ilgili sonuçların Ocak ayında açıkladığını duyurdu. Bio Farma'nın sözcüsü Iwan Setiawan, bu sabah yaptığı açıklamada, klinik ekibin bir ay içinde elde edilen veriler doğrultusunda aşının yüzde 97 koruma sağladığını tespit ettiklerini söylemişti.

Ancak bu açıklama ile ilgili bir düzeltme yapan başka bir Bio Farma yetkilisi Bambang Heriyanto, aşının faz 3 çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak aşının etkinliğiyle ilgili bir kanıda bulunmak için kesin sonuçların beklenmesi gerektiğini söyledi. Sinovac şirketi, faz 1 ve 2 deneylerinde sağlıklı kişilerde yüzde 97 koruma sağladığını açıklamıştı. Sinovac'ın geliştirdiği aşıyla ilgili bilim dergisi The Lancet'ta yayımlanan bir makaleye göre de aşı Covid-19 geçiren ve iyileşenlerin vücudunda üretilen antikorlara kıyasla daha az antikor üretilmesini sağlıyor. Brezilya ve Türkiye'den sonuçlar bekleniyor