Türkiye'de plazma tedavisinin uygulandığı ilk Koronavirüs hastası iyileşti

Türkiye'de ilk kez plazma yöntemiyle tedavi edilen bir kişi hastalığı yendi. 56 yaşında bir erkek hasta olduğu belirtilen kişinin, koronavirüse yakalanıp iyileşmiş ve yapılan testin sonucu negatif çıkmış bir hastadan toplanan plazma ile tedavi edildiği kaydedildi. Son dakika gelişmesi, büyük sevinçle karşılandı. İşte plazma yöntemi ve plazma tedavisiyle ilgili ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2020 12:49
Değiştirme Tarihi: 28.04.2020 12:49
Türkiye'de plazma tedavisinin uygulandığı ilk Koronavirüs hastası iyileşti

Koronavirüse yakalanan 56 yaşındaki hasta, immün plazma yöntemiyle tedavi edilerek hastalığı yendi. Konuyla ilgili konuşan İnönü Üniverstesi Rektörü Prof. Dr. AHmet Kızılay, tedavinin uygulanmasından 72 saat sonra ilk olumlu gelişmeleri tespit ettiklerini ifade etti. Gündeme gelen bu heyecanlandıran son dakika gelişmesi sonrası birçok kişi immün plazma tedavisi nedir? Plazma tedavisi nasıl uygulanır? gibi soruların cevaplarını merak etmeye başladı.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye'de ilk kez 5 Nisan'da bünyelerindeki Turgut Özal Tıp Merkezinde yapılan işlemle, yeni tip Corona Virüse yakalanıp iyileşmiş ve sonrasında testleri negatif gelen bir hastadan toplanan plazmadan, başka bir hastanın tedavisinde yararlanıldığını hatırlattı.

Plazma tedavisi uygulanan hastada 72 saat sonra ilk olumlu gelişmeleri tespit ettiklerini 10 gün sonra da hastayı makineden ayırdıklarını vurgulayan Kızılay, şöyle devam etti:
"Hastamız yoğun bakımdan servise çıktı. Hastamızın 13 Nisan'da yapılan Corona Virüs testi de negatif çıkmıştı, bundan sonra Corona Virüsle ilgili bir problemi kalmadı. Ancak uzun süre yoğun bakımda kaldığı için, uzun süre entübe olduğu ve ventilatör cihazına bağlı kaldığı için kas güçsüzlüğü nedeniyle hastamıza birkaç gün, belki bir hafta fizik tedavi vereceğiz. Fizik tedavinin ardından taburcu edeceğiz."

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hastayı plazma uygulandıktan sonraki süreçte yakından takip ettiklerini anlatarak, "Şu anda hastamız koronavirüs hastalığından tümüyle kurtulmuş durumda." diye konuştu.

Türkiye'de ilk kez Kovid-19 hastasına hastanelerinde plazma tedavisi uyguladıklarını belirten Kızılay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu tedaviyle ilgili çok sayıda merkeze de plazma gönderdik. Oralardan da olumlu sonuçlar geldi. Şimdi tüm bu verileri toplayıp, bunları bilimsel olarak değerlendirip, tedavide hangi hastalara uygun, hangi hastalar için plazma tedavisi yerinde olur buna artık odaklanmak gerekiyor. Ülkemizde bu tedavi ve diğer tedavilerin her biri için bu çalışmanın ayrı ayrı yapılma aşamasına geldik. Burada ilk hasta olması önemliydi. İlk plazma verilen hastamızın sonucu önemli, bütün ülke tarafından takip ediliyor. Olumlu bir sonuç aldığımızı buradan ifade etmek istiyorum."

"Plazma alındıktan sonra 5 yıl saklanabiliyor"

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye'de plazma alma işleminin yaygınlaştığını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Malatya'dan farklı illere plazma gönderdik. Şu anda elimizde her gruptan bir plazma havuzu oluştu. Bizden isteyen, ihtiyaç olan yerlere gönderiyoruz. Malatya'daki hasta sayımız diğer şehirlere göre belirli sınırdaydı. Yoğun bakımdaki hasta sayımız da azdı. Plazma tedavisi verilebilecek hasta grubu doktorlarımızın uygun gördüğü seçilmiş hasta grubu. Bundan sonra da gerek Kızılay gerek bu işi yapabilecek merkezler daha çok kullanacak diye tahmin ediyorum. Ama ümidim o ki ülkemizde artık hasta sayımızın sıfıra inmesi ve bunların hiçbirini kullanmaya ihtiyaç olmaması. İyileşmiş hastalarımızın şu dönemde plazma bağışçısı olmalarını istiyorum, öneriyorum çünkü plazma alınınca hemen kullanılması gerekmiyor. Plazma alındıktan sonra uygun koşullarda 5 yıl saklanabiliyor."