Türkiye'de günlük vaka sayısı 8 Mayıs'tan beri en yüksek seviyede!

Koronavirüs ile ilgili peşi sıra açıklamalar yapılıyor. Türkiye'de günlük vaka sayısı 8 Mayıs'tan beri en yüksek seviyeyi görürken, ABD'nin en önemli sağlık kuruluşu CDC'nin direktörü, "Aşı ancak 2021'de hazır olur" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 17.09.2020 09:31
Değiştirme Tarihi: 17.09.2020 09:31
Türkiye'de günlük vaka sayısı 8 Mayıs'tan beri en yüksek seviyede!

Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey yöneticileri dün akşam saatlerinde sanal bir basın toplantısı yaparak, koronavirüsle ilgili merak edilenleri ve yeni bulguları açıkladı. DSÖ’de görevli Dr. Maria Van Kerkhove, Covid-19 hastalarının ortalama yaşının düştüğünü söyledi. Van Kerkhove, “Corona virüsü sebebiyle hastaneye kaldırılan 15-49 yaş aralığındaki hasta sayısı artıyor. Bu kişilerin influenza ve Covid-19’u aynı anda taşıma olasılıkları da var” dedi. 

Dr. Mike Ryan ise, “Güney yarım kürede grip sezonu görece hafif geçti, fakat durum çok çabuk değişebilir. Umarım kuzey yarım küre için bir umut olur, fakat bu işin garantisi yok” yorumunu yaptı. Güney Amerika’da sayıların halen yüksek olduğunu söyleyen Ryan, vaka sayısındaki artışta ciddi dalgalanmaların artık olmadığını da ifade etti. Dr. Mike Ryan, corona virüsünün etkisinin çok büyük olduğunu ve insan sağlığına karşı çok ağır olduğunu söylerken, “Tam etkilerini henüz bilmiyoruz” dedi. 

VAKA SAYISI 10 KAT ARTTI 

Güney Amerika ülkelerinin normalleşmeye çok erken başladığını söyleyen DSÖ’nün Bölge Direktörü Carissa Etienne, “Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki bölgede son 2 haftada vaka sayısı 10 kat arttı. Meksika’nın bazı bölgelerinde ölüm oranı da artıyor ve Ekvador, Kosta Rika, Bolivya ile birlikte Arjantin’de de benzer bir trend var” diye konuştu. Etienne, “Her ne kadar dünya corona virüsü için güvenli bir aşı geliştirmek için yarışsa da, etkili ve kapsamlı bir aşının hemen hazır olduğu hissine kapılmamalıyız. Normalleşmeye erken başlamak virüsün yayılması için alan sağlar ve toplumumuzu büyük bir risk içine sokar. Bu durumda Avrupa’dan başka bir yere bakmaya gerek yok” bilgilerini paylaştı. 

"2021’İ ANCAK BULUR"

Öte yandan ABD’nin en önemli sağlık kuruluşlarından Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Direktörü Robert Redfield dün ABD Senatosu’ndaki bir panele katılarak açıklama yaptı. Redfield, corona virüsü aşısının Amerikan halkının geneline hazır olması için en az 1 yıla ihtiyaç olduğunu duyurdu. Redfield, ABD Başkanı Trump’ın aşının Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinden önce hazır olacağına dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

MAYIS’TAN BERİ EN YÜKSEK SEVİYEDE

Corona virüsü salgınıyla ilgili güncel verileri ve bilgileri Sağlık Bakanı Koca açıkladı. Bakan Koca, “Bugünkü hasta sayımız 1771. Bugün hayatını kaybeden hasta sayımız 63. Zatürre oranımız yüzde 7,1. Yüzde 29-30'lardan bu orana inmiş oldu, dört kat zatürre oranı düştü” açıklamasını yaptı. Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de günlük vaka sayısı 8 Mayıs’tan beri en yüksek seviyeye çıktı. 8 Mayıs’ta Türkiye’de 1848 yeni vaka açıklanmıştı.

ÇEKYA’DA BİR İLK YAŞANDI

Son haftalarda corona virüsü vaka sayısının hızla artış gösterdiği Avrupa ülkesi Çekya’da da bir ilk yaşandı… Avrupa’daki en hızlı artışa tanık olan Çekya’da güncel veriler açıklandı. Yapılan açıklamada Çekya’da ilk kez günlük Covid-19 vaka sayısı 2000’i geçti. Çekya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada dün 2.139 insanda corona virüsü tespit edildiği kaydedildi. Son haftalarda vaka sayısının hızla artış gösterdiği ülkede önceki gün 1675 insanda corona virüsü tespit edilmişti.