Türkiye Berfin Dağ'ı konuşuyor! NASA'ya yazdığı mektupların karşılığını alan Berfin Dağ kimdir?

17 yaşından beri NASA'ya uzay ile ilgili mektuplar yazan Mardinli Berfin Dağ, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2019 18:55
Değiştirme Tarihi: 30.11.2019 18:56
Türkiye Berfin Dağ'ı konuşuyor! NASA'ya yazdığı mektupların karşılığını alan Berfin Dağ kimdir?

Türkiye Berfin Dağ'ı konuşuyor... Mardinli Berfin Dağ, 17 yaşından beri NASA'ya yazdığı mektupların karşılığını aldı. Dağ, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak. Berfin'in bu azmi, sosyal medyada çok konuşuldu.
Azim ve tutku ile hayallerinin peşini bırakmayan Berfin, 17 yaşındayken NASA'ya mektuplar yazmaya başladı. Henüz 16 yaşında uzayla ilgili araştırmalar yapan Berfin, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak.

NASA'DA ÇALIŞMA HAYALİ

Mardin'in Nusaybin ilçesinde oturan ve uzay bilimlerine ilgi duyan 17 yaşındaki Berfin Dağ, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) çalışabilme hayaline kavuşmak için valilik ve ailesinin desteğiyle çalışıyordu. 2016 yılında Anadolu lisesini bitiren ve üniversite sınavına hazırlanan Dağ, astrobiyolog olma ve NASA'da çalışabilme hayalinin peşinden koştu.

HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Yıllar önce NASA'ya yazdığı mektuplar, inadı ve hayalinin peşinden koşma tutkusu haberlere konu olan Berfin, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında bugün araştırmalarının poster sunumunu yapacak.