"Türkiye AB'ye üye olsun mu?" anketi yapıldı! Sonuçlar şaşırttı...

Türkiye'nin 60 yıla yakın bir süredir gündeminde olan ve yıllardır müzakaere masasında herhangi bri sonuç olamadığı Avrupa Birliği üyeliği yeniden kamuoyunun ana tartışma maddelerinden biri oldu. "Türkiye AB'ye üye olsun mu?" şeklinde sorunun sorulduğu ankette vatandaşların yüzde 80'i olumlu görüş bildirdi.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 11:39
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 11:54
'Türkiye AB'ye üye olsun mu?' anketi yapıldı! Sonuçlar şaşırttı...

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı, konu ile ilgili anket yaparak Türk halkının nabzını ölçtü. Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı’nın belirli aralıklarla toplamda yaklaşık 10 bin kişiyle yaptığı ankete katılanlara, “Türkiye’nin AB üyeliği iyi bir şey mi ve bunu destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

YÜZDE 80 ÜYELİĞE OLUMLU BAKIYOR

Ankete katılanların yüzde 80’i Türkiye’nin AB üyeliğinin iyi bir şey olacağını ve bunu desteklediğini bildirdi. Eğitim durumu dikkate alındığında, eğitimli kesimde bu oran yüzde 90’a yükseldi. Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru da, “Sizce Türkiye AB üyesi olabilir mi? Türkiye’nin bu konuda altyapısı yeterli mi, isteği var mı?” oldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 60’ı “Türkiye eğer isterse AB üyesi olabilir. Türkiye’nin bu potansiyeli var” yanıtını verdi.

İlgili Sayfalar: Playlist