"Türk mahallesi"ne baskında IŞİD bayrağı bulundu"

Belçika Federal Savcılığı, Brüksel'in Schaerbeek bölgesinde yapılan baskınlarda çiviyle güçlendirilmiş patlayıcı, kimyasal madde ve IŞİD bayrağı bulunduğunu açıkladı. Schaerbeek, Türk vatandaşlarının yoğunlukta ikamet ettiği bir yer olduğu için "Türk mahallesi" olarak da adlandırılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 22.03.2016 20:50
Değiştirme Tarihi: 22.03.2016 20:50
'Türk mahallesi'ne baskında IŞİD bayrağı bulundu'

Savcılığın yazılı açıklamasında, Brüksel Zaventem Havalimanı'nda ve Maelbeek metro istasyonunda düzenlenen 3 terör saldırısından sonra, tüm ülke çapında polisin birçok yerde arama gerçekleştirdiği belirtildi. Bunlardan birininde Brüksel'in Schaerbeek bölgesinde yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Schaerbeek'te çiviyle güçlendirilmiş patlayıcı, kimyasal madde ve IŞİD bayrağı bulundu" denildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bu sabah Zaventem Havalimanı'nda veMaelbeek metro istasyonunda düzenlenen terör saldırılarında en az 34 kişi öldü, 130'dan fazla kişi yaralandı.Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği saldırıların ardından ülkede yoğun güvenlik tedbirleri uygulanmaya başlandı ve terör tehdidi seviyesi en üst düzeyeçıkartıldı. Tüm sosyal etkinliklerin iptal edildiği, okullar, alışveriş merkezleri, sinemalar ve tiyatroların kapatıldığı Belçika'da, Federal Savcılık, gazetecileri soruşturmanın seyrini tehlikeye sokacak bilgiler paylaşmamaları için uyardı.

Polis birçok noktaya baskınlar düzenlerken, hava yolu seferleri iptal edildi. Tren ile 2 ve 6 numaralı metro seferleri yerel saatle 16.00'da (TSİ 17.00) yeniden başladı. Ancak istasyonlarda güvenlik önlemleri artırıldı.S aldırılara birçok ülkeden tepki gelirken, Avrupa'da alarma geçildi.