"Türk halkının psikolojisi bozuluyor, Büyük İstanbul Depremi diye bir şey yok"

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, katıldığı bir seminerde İstanbul'da beklenen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2019 09:57
Değiştirme Tarihi: 08.10.2019 09:57
'Türk halkının psikolojisi bozuluyor, Büyük İstanbul Depremi diye bir şey yok'

Prof. Ercan, "büyük İstanbul depremi" diye bir şey olmadığını ve İstanbul'da daha küçük iki deprem olacağını söyledi ve "Kaçak yapılar ana yapıyla aynı salınımı yapmazlar ve öncelikli olarak yıkılırlar. Dolayısıyla kaçak yapılar imar barışına sokulmuşsa bir inşaat mühendisine statik proje yaptırıp ana yapıya bağlamalarını öneririm. Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok. İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım. Daha küçük olarak iki depremin olacağını burada kanıtlarıyla sunduk." dedi.

"Türk halkının psikolojisi bozuluyor"

Türkiye'de 8 büyüklüğünden daha büyük bir depremin olamayacağı görüşünü dile getiren Ercan, şöyle devam etti:

Bütün Kuzey Anadolu kırığının geçmişinde 8’den daha büyük bir deprem olmamış. Bütün Anadolu yarımadasında ve özellikle İran’dan başlayarak Alpler’e kadar 8 büyüklüğünde bir deprem olmamış. 8-9 büyüklüğündeki depremler genellikle Uzakdoğu’da, Pasifik’te ve Amerika kıyılarında oluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin olduğundan daha büyük bir depreme gebeymiş gibi göstermek Türk halkının psikolojisini bozuyor. Aynı zamanda yatırımların Türkiye’den kaçmasına neden oluyor. Hatta gezginlerin Türkiye’ye gelmemesine ve daha az zaman geçirmesine neden oluyor. Türkiye’nin ekonomisine bu tür çığırtkanca yapılan açıklamalar büyük zarar veriyor. (Independent Türkçe)