Türk bilim insanı Prof. Dr. Unutmaz'dan mutasyonlu virüs açıklaması: Tek çare tedbirlerden ödün vermemek

Aralık ayı ortasında İngiltere’de tespit edilen ‘Mutant Korona B117’, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, mutasyona uğrayan virüsün etkileri ise merak konusu. Türk bilim insanı Prof. Dr. Unutmaz, mutasyon virüse ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2021 09:24
Değiştirme Tarihi: 13.01.2021 09:24
Türk bilim insanı Prof. Dr. Unutmaz'dan mutasyonlu virüs açıklaması: Tek çare tedbirlerden ödün vermemek

Connecticut Üniversitesi Alerji ve İmmünoloji bölümünde görevli Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, koronavirüsün Güney Afrika’da görülmeye başlanan 501Y.V2 varyantının endişe verici olduğunu belirterek, “Mutasyonlu virüsün yayılımını durdurmak için tek çare tedbirlerden ödün vermemek. Rehavete kapıldığımızda tökezliyoruz” dedi. Aralık ayı ortasında İngiltere’de tespit edilen ‘Mutant Korona B117’, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, mutasyona uğrayan virüsün etkileri ise merak konusu. Kıta Avrupası’ndan sonra ABD başta olmak üzere Japonya’ya kadar yayılım gösterdiği tespit edilen ‘Mutant Korona B117’nin Kovid-19’dan daha bulaşıcı olduğunu belirten  Prof. Dr. Unutmaz, “Son 3 günde virüs nedeniyle 50 binden fazla insan öldü, 2.5 milyondan fazla insan enfekte olurken, ABD’de ölümler bir günde 4 bini geçti. İngiltere’de ise adeta her gün vaka ve ölüm rekoru kırılırken, Japonya bile rekor vaka sayıları bildiriliyor. ‘Mutant Korona B117’ çok hızlı bir şekilde yayılıyor” uyarısında bulundu.

Türkiye’de de var

Güney Afrika’da ‘501Y.V2’ ve Nijerya’da ‘P681H’ adı verilen iki yeni mutant korona virüs bulunduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Unutmaz, tespitlerini şöyle sıraladı: “Üstelik ‘501Y.V2’ adlı yeni mutasyon İngiltere’de ortaya çıkandan çok daha bulaştırıcı. Virüs mutasyon geçirdiğinde yüzeyindeki anahtar dediğimiz, hücreye yapışan kısmı değişime uğruyor ve hücre kilidini daha rahat açarak içeri girebiliyor. Mutasyona uğrayan virüs, Kovid-19’a göre yüzde 70 oranında daha bulaşıcı. Bu nedenle pandemi tedbirlerinde en ufak gevşeme olmaması gerektiği gibi, tedbirlerin daha da artırılması gerekiyor. Rehavete kapıldığımızda tökezliyoruz. Mutasyonlu virüsün yayılımını durdurmak için tek çare tedbirlerden ödün vermemek. B117 mutasyonunun Türkiye’de de olmaması ihtimal dışı. Türkiye’deki B117’li oranı İngiltere veya ABD’ye göre çok daha düşüktür. Mutasyonlu virüsün yayılımını anlamak için binlerce örnek üzerinde analizler yapılması gerekiyor. Çin’de çok az Kovid-19 vakası olmasına karşın B117’li vakalar tespit edilmeye başlandı.

AŞI ETKİLİ

Mutant korona B117, aşılar açısından endişe edecek bir durum değil. Koronavirüs mutasyon geçirse de antikordan kaçamıyor. BioNTech-Pfizer aşısının  mutasyonlu virüsü de etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı. ‘Aşılar mutasyona uğrayan virüse karşı etkisiz kalacak’ gibi söylemler doğru değil. Endişe edeceğimiz tek adres Güney Afrika’da görülmeye başlanan 501Y.V2 varyantı. Bu yeni varyantın antikorun etkisini azaltacağına dair veriler yayınlanıyor. Sonuçta Kovid-19 ne kadar hızlı yayılırsa o kadar çok mutasyona uğrasa da, aşılar koruyucu olacak.” (Milliyet)