Türk bilim insanı, koronavirüs aşısı için tarih verdi! "Bu aşı mükemmele yakın"

Almanya merkezli BioNTech isimli şirketin CEO'su Uğur Şahin'den umutlandıran koronavirüs aşısı açıklaması geldi. Şirket, Pfizer ile koronavirüs aşısı geliştirdi. Şahin ise aşının mükemmele yakın olduğunu düşündüğünü belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2020 16:31
Değiştirme Tarihi: 08.09.2020 16:38
Türk bilim insanı, koronavirüs aşısı için tarih verdi! 'Bu aşı mükemmele yakın'

Tüm dünyanın umutla beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili bir açıklama da Almanya’dan geldi. Almanya merkezli BioNTech’in Türk CEO’su ve kurucu ortaklarından Uğur Şahin, Pfizer ile bir aşı geliştirdiklerini belirterek, “Mükemel bir profili var ve ben bu aşıyı neredeyse kusursuz görüyorum. Profili de bence mükemmele çok yakın. Denemeler sonucunda gelen güvenlik verilerine dayanarak bunları söylüyorum. Bu aşıya çok güveniyoruz" dedi.

"EKİM AYININ ORTASINDA..."

Aşının etkili olacağına vurgu yapan Şahin, "Ülkeler acil kullanım için bu aşılara yakında izin verecektir. Aşı, onay sürecine Ekim ayının ortasında hazır olacak" müjdesini verdi. 

GEREKLİ İZİN ÇIKTI

BioNTech ve Pfizer’ın geliştirdiği corona virüsü aşısına dün Almanya’dan onay çıktı. BioNTech’in açıklamasına göre, Almanya’da aşı ve ilaçlara onay vermede yetkili kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsü’nden bunun için gerekli olan izin çıktı. Söz konusu aşının Temmuz ayı sonunda başlanan deneme çalışmaları kapsamında 30 bin kadar deneğe aşı veya placebo veriliyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

(CNN)