Türk avukatlara Tacikistan'da gözaltı şoku

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2016 21:12 | Değiştirme Tarihi: 23.01.2016 14:54

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini incelemek üzere Duşanbe'ye gelen Türk avukatlar Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ile tercümanları Malik Zaur Beg herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Türk avukatlardan oluşan heyet, Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilerle görüşmeler için çalışmalar başlatmıştı.

5 avukat ve 1 Azeri tercümanın bulunduğu heyet, ülkede tutuklu bulunan isimlere yönelik insan hakları ihlallerini incelemek için harekete geçti. 21-23 Ocak tarihlerinde hayata geçirilmesi beklenen görüşmeler öncesinde skandal bir hukuksuzluk yaşandı.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de konaklayan Türk avukatlar İnsan Hakları İnceleme Kurulu üyesi Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ve tercüman Malik Zaur Beg konakladıkları otelde hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Dışişleri harekete geçti

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada Dışişleri Bakanlığı'nın girişimlerde bulunduğunu ve konuyu takip ettiğini duyurdu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Ulaşamıyoruz

İHH Avukatı Cihat Gökdemir, bu akşam uçağa bineceklerdi ama henüz bir bilgi ulaşmadı bize.