Turizmcilere bayram müjdesi! Önergeye iki ekleme

Hükümetin geçtiğimiz günlerde TBMM’ye gönderdiği teklife, önergelerle yeni eklemeler yapılacağı öğrenildi. Buna göre hazine arazisi üzerine kurulu olan tüm turistik tesislerin, ecrimisil ödemesi ertelenecek. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 13.05.2021 10:04
Değiştirme Tarihi: 13.05.2021 10:04
Turizmcilere bayram müjdesi! Önergeye iki ekleme

TBMM’de görüşülecek olan torba teklife, önerge ile iki ekleme yapılacağı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre bunlardan ilki pandemi nedeniyle beklenen turist kapasitesini sağlayamayan turizm sektörüne dönük olacak. Daha önce hazine arazileri üzerine kurulu turizm tesislerinin devlete yaptıkları, ecrimisil ödemeleri bir yıl süre ile ertelenmişti. Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle bu süre bir yıl daha uzatılacak.

KASIM 2022’YE

1 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki dönemde hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımından dolayı aynı dönemde tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin, ödeme süreleri başvuru şartı aranmaksızın 30 Kasım 2022 tarihine kadar ertelenecek. Bu uygulamadan kamu arazileri üzerinde yer alan otel, tatil köyü, günübirlik tesis ve golf tesis gibi turistik işletmeleri ile marina ve kruvaziyer limanı gibi deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Ertelenen ecrimisil bedellerine herhangi bir zam veya faiz uygulanmayacak. Turizm tesislerine toplam 1 milyar 125 milyon liralık katkı sağlanacağı öne sürülüyor.

(Hürriyet)