Turizm için ciddi uyarı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, turizmle ilgili olarak ciddi bir uyarı yaptı. Şimşek, “Cari açık bu sene yüzde 4'ün altına çekmeyi hedefliyorduk ama maalesef turizmdeki gelişmeler bunu sınırlayabilir” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2016 10:36
Değiştirme Tarihi: 06.05.2016 10:36
Turizm için ciddi uyarı

İstanbul’da düzenlenen Forum İstanbul toplantılarında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten ciddi turizm uyarısı geldi.

Şimşek, cari açıkla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Cari açık bu sene yüzde 4'ün altına çekmeyi hedefliyorduk ama maalesef turizmdeki gelişmeler bunu sınırlayabilir” şeklinde konuştu.

Şimşek, güncel konulara yönelik de açıklamalar yaptı.

“Türkiye ve dünya için çok temel sorunlar var, biz geçici bir bahar havası yaşıyoruz, buna aldanmamak lazım. Aslolan yapısal reformları yapmamızdır. Orta vadeli büyüme hedeflerini tutturmamız için mutlaka yapısal reformları güçlü şekilde uygulamalıyız. Yüzde 5'lik büyümeyi bugünkü çabayla yakalayamayız. Ancak reform sürecini hızlandırarak bunu başarabiliriz.”

Bölgemizde jeopolitik gerginlikler var, bu artarsa büyümeyi olumsuz etkileyebilir

“Reformlarda kısmı veya hiç ilerleme olmazsa büyümeyi olumsuz etkiler. İşgücü piyasası reformu yapılmadan istihdamı, kişi başına geliri, tasarrufları artırmak zor. Suriyeli sayısındaki artış sürerse bu işsizlik üzerinde etkili olur. Enflasyonda biz kalıcı şekilde yüzde 5 ve altına doğru gidiş içindeyiz demek için çok erken. Asgari ücreti güçlü artırdık henüz bunun yansımasını görmedik bu olumlu. Dünyada imalat sanayinde fiyatlar düşüyor, bu çok ciddi bir sorundur, bununla baş etmek için aşırı yüksek kapasiteyi yok etmek gerekiyor. Hiç bir ülke bunu kolay kolay yapamaz ve kabul etmez. Liradaki değer kaybı enflasyondaki en önemli belirleyicidir. Cari açık bu sene yüzde 4'ün altına çekmeyi hedefliyorduk ama maalesef turizmdeki gelişmeler bunu sınırlayabilir. Cari açığın tamamı küresel doğrudan yatırımlar ve uzun vadeli krediler tarafından finanse ediliyor. Bu Türkiye’nin küresel şoklara karşı direncini artıracak bir trend.”