Tüm Türkiye'yi sarstı... İzmir'de korkutan deprem: 25 kişi hayatını kaybetti

Gelen son dakika bilgilerine göre Ege ve Marmara Bölgesi'nde hissedilen çok şiddetli bir deprem meydana geldi. AFAD, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini ve bu deprem sonucunda 25 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti ve yaralı sayısı ise 804 olarak kaydedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 6.9 olarak kaydettiklerini bildirdi. AFAD, ayrıca İzmir'deki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının 4 binada tamamlandığını, 13 binada devam ettiğini bildirdi...

Yayınlanma Tarihi: 31.10.2020 12:24
Değiştirme Tarihi: 31.10.2020 12:24
Tüm Türkiye'yi sarstı... İzmir'de korkutan deprem: 25 kişi hayatını kaybetti

AFAD, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini ve açıkladı. 16,5 kilometre derinlikle meydana gelen deprem İstanbul dahil Balıkesir, Aydın ve Bursa gibi çevre illerden de hissedildi.

25 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ, 804 YARALI VAR

AFAD, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini ve 25 kişinin hayatını kaybettiğini 804 da yaralı olduğunu açıkladı.

İzmir ve çevresinde hissedilen deprem sonrası vatandaşlar sokaklara çıktı. Kandilli depremin büyüklüğünü 6.9 olarak duyurdu. AFAD Başkanlığı tarafından, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi. 

AFAD, "Büyüklükleri 3.3 ile 4.8 arasında değişen 19 artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin belirgin süresi ise ilk hesaplamalara göre 15.68 saniye olarak belirlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Ege Denizi’nde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle sarsılan Kuşadası’nda 35 kişi hafif şekilde yaralanırken, 4’ü ağır olmak üzere 100 hasarlı bina olduğu öğrenildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, "Deprem sonrası Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 20’ye yakın ağır yaralı bulunuyor. Bunun dışındaki hastanelerde 40'a yakın hafif yaralı var." açıklamasını yaptı.

İMAMOĞLU AÇIKLADI, İZMİR'E YARDIM GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım ekibi İzmir'e yola çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,Arama kurtarma konusunda uzman 150 personelimiz ve 21 aracımız İzmir’de deprem sonrasındaki kurtarma faaliyetlerine katılmak için yola çıktı. Geçmiş olsun İzmir, İstanbul yanınızda." dedi. İzmir'de yaşanan depremin ardından İBB'ye bağlı AKOM’da kriz masası kuruldu. İBB İtfaiyesi, İSKİ ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı toplam 139 personel ve 25 araçla deprem bölgesine hareket etti.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: 6 BİNANIN YIKILDIĞI İHBARI GELDİ

İçişleri Bakanı Soylu, "Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 binanın yıkıldığı ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla'da binalarda ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir." açıklamasında bulundu. Soylu, “İzmir'deki vatandaşlarımızdan ricamız, lütfen araçlarınızı kullanmayınız” çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada İzmirlilere çağrıda bulunarak, “İzmir'deki vatandaşlarımızdan ricamız, lütfen araçlarınızı kullanmayınız. Çadır, battaniye, seyyar mutfak, hastane, her türlü imkanımız mevcut, ekiplerimiz işlerinin başında. Tek ihtiyacımız YOL. Lütfen yolları, müdahale ekiplerimize bırakınız” ifadelerine yer verdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

AFAD, İzmir depreminin ardından tahmini şiddet haritasını yayınladı

Haber ile ilgili metin girin!.

İZMİR VALİSİ KÖŞGER: CAN VE MAL KAYBI YOK

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, meydana gelen şiddetli depremin ardından 10'un üzerinde binanın yıkıldığını, 70'ye yakın kişinin de canlı kurtarıldığını açıkladı.

"10'un üzerinde de yan yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var. Yıkılmış ve hasarlı binalarda arama kurtarma faaliyetleri başlatıldı. Ekipler seferber olmuş durumda. Şimdiye kadar yan yatmış binalardan 70'e yakın vatandaşımız canlı olarak kurtarıldı. Tam yıkılmış binalarda da kurtarılan vatandaşlarımız var. Vatandaşlarımızdan ricam sakin olmaları, hiç kimsenin gereksiz trafiğe çıkmaması. Şu anda İzmir'de trafik kilitlemiş durumda, gücümüzün bir kısmını o tarafa sevk etmek zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam, herkes sakin bir şekilde, boş bir alanda beklesin, bizim açıklamalarımızı beklesin."

İSTANBUL VALİSİ: OLUMSUZLUK BİLDİRİLMEDİ

İstanbul Vali'sinden son dakika açıklaması geldi. Yerlikaya açıklamasında şunları söyledi: "AFAD verilerine göre; saat 14.51'de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde #deprem meydana gelmiştir. İstanbul'da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun."

BERGAMA BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK ŞİDDETLİ DEPREMDİ

Bergama Belediye Başkanı: Deprem olduğu esnada belediyedeydik. Tek tek şu anda köylerimiz aranıyor, muhtarlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız işimizin başında. Gerçekten çok şiddetli bir depremdi. Umarım tekrarlamaz. Şu ana kadar buradan gelen bir yıkım haberi yok. Artçı sarsıntı da hissetmedik.

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN'DAN İLK AÇIKLAMA!

Fahrettin Altun açıklamasında şu ifadeler yer verdi;

İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Hasar tespit çalışmaları ve yıkılan binaların enkaz kaldırma işlemleri hızla başlamıştır. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla aziz milletimizin yanındadır.

DEPREM SONRASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm imkanlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızla bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik."

Haber ile ilgili metin girin!.AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Depremlerde ve acil durumlarda iletişimin kesilmemesi için internet tabanlı haberleşme uygulamaları ve SMS'i tercih edin.

 

 

Haber ile ilgili metin girin!.