Tüm dünya bu haberi bekliyordu! Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısı İngiltere'de uygulanmaya başladı

Dünyada herkesin merakla beklediği an geldi çattı. İngiltere, Almanya'dan sipariş ettiği aşılarda harekete geçti ve tarihinin en büyük aşılama kampanyasına başladı. Pfizer/Biontech aşısına ilk onay veren ülke olan İngiltere, ilk uygulamayı da yaptı.  Pfizer / BioNTech aşısı, Kuzey İrlanda'da yaşayan 90 yaşındaki Margaret Keenan'a yapıldı, Keenan aynı zamanda onaylanmış aşıyı yaptıran ilk hasta olarak tarihe geçti.

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 10:58
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 11:02

İngiltere tarihinin en büyük aşılama kampanyasına bugün itibariyle başladı. Pfizer/Biontech aşısına ilk onay veren ülke, ilk uygulamayı da yaptı. Belçika'dan İngiltere götürülen aşıların dağıtımına başlandı. İlk parti aşı, haftasonu Londra'nın güneyindeki bir hastaneye ulaştı.

İLK DOZ VURULDU

Margaret Keenan adındaki 90 yaşındaki bir kadın dünya tarihine geçti. Keenan, canlı yayında onaylanmış aşıyı yaptıran ilk insan oldu. Ülkede ilk olarak 80 yaşındakin üstündeki vatandaşlar ve sağlık çalışanlarına aşı yapılacak. Bir çalışan, "İnanılır gibi değil. Açıkçası elimde tutamıyorum çünkü eksi 70 derecedeler. Ancak burada olduklarını, ülkede hatta dünyada aşıya ilk ulaşan yer olduğumuzu bilmek harika. Gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı. Eksi 70 santigrat derecede saklanan aşıların çözülmesi birkaç saat sürüyor.

AŞILAR ÇÖZÜLDÜKTEN SONRA 3,5 GÜN İÇİNDE UYGULANMASI GEREKİYOR

Aşının uygulamaya hazır hale gelmesi için de biraz zaman gerekiyor. Aşı, ülke çapında 50 hastanede uygulanacak. Önce 80 yaşın üzerindekiler ve bakımevi çalışanları aşılanacak. Aşılar çözüldükten sonra 3,5 gün içinde uygulanması gerekiyor. Randevularda gerekli sayıya ulaşılamazsa çözülen aşılar sağlık çalışanlarına uygulanacak.

40 MİLYON DOZUN 800 BİNİ İNGİLTERE'YE GÖNDERİLDİ

İngiltere'nin sipariş verdiği 40 milyon dozun 800 bini İngiltere'ye gönderildi. Bu dozlar, aşılama başladığında hastanelere dağıtılmış olacak. Aşılar 975 dozluk, beş paket içeren kutularla taşınıyor. Avrupa Birliği'nden çıkış sürecindeki İngiltere bir yandan da Brüksel ile ticaret anlaşması için müzakere yürütüyor. Geçiş süreci anlaşmalarının süresi yılsonunda dolacak. Önümüzdeki günlerde yeni bir anlaşmaya varılamazsa AB ile İngiltere arasında taşımacılık ciddi sekteye uğrayacak. Belçika'da üretilen aşıların İngiltere'ye ulaşması da sıkıntıya girecek. İngiltere hükümetinden konuya ilişkin B planı olduğuna dair açıklama geldi.