Tüketici Hakları Derneği Başkanı Bülent Yılmaz'dan dikkat çeken sözler: Maskelerin yüzde 99’u...

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, Gaziantep'de yaşanan koronavirüs vaka artışlarıyla ilgili konuştu. Yılmaz, vaka sayısında 'kalitesiz maske' kullanımının etkili olduğunu öne sürerek, üretilen maskelerin yüzde 99'unun standartların altında olduğunu ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 05.09.2020 09:04
Değiştirme Tarihi: 05.09.2020 09:04
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Bülent Yılmaz'dan dikkat çeken sözler: Maskelerin yüzde 99’u...

Gaziantep'te koronavirüs vakalarının artış göstermesiyle ilgili konuşan Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Artışın nedenini sahte maskelere bağlayan Yılmaz, vatandaşların kullanması gereken maskelerin gereken standartlarda olmadığını söyledi. 

Bülent Yılmaz, şu anda üretilen maskelerin yüzde 99'unun taşıması gereken özelliklerin altında olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: 

"Koronavirüsün çok hızlı yayılması ve aşının bulunamaması virüs sorunun devam etmesinin en büyük etkenlerinden. Bunun yanı sıra en büyük etkenlerin başında vatandaşların kullandığı maskelerin gereken standartları taşımamasıdır. Şu anda üretilen maskelerin yüzde 99'u taşıması gereken standartların altında özellikler taşıyor. Tıbbi yüz maskelerinin belirli özellikler taşıması gerekiyor. Bu maskeler pandemi dönemlerinde enfeksiyon ve yayılma riskini azaltmak için kullanılır. Maskelerde bakteri vilitrasyonu, hava geçirgenliği, sıçrama geçirgenliğinin hepsinin analiz edilmesi gerekiyor. Testleri yaparak gerekli belgelerin alınması lazım"

Koronavirüs salgını için üretilen maskelerin, üretim anından itibaren takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Bülent Yılmaz, maskelerin 3 katlı olması gerektiğini, ancak bunun da yeterli olmadığını belirtti. 

Maskelerde, ilaçlarda kullanılan karekod sisteminin olması gerektiğini savunan Yılmaz, bu sistem sayesinde takibin mümkün olacağını dile getirdi. 

Bülent Yılmaz'ın maskelerde karekod sistemiyle ilgili yorumu şöyle: 

"Maskeler üç katlı olmak zorunda. Hepimiz bunu biliyoruz ama üç katlı olması yetmiyor. Çünkü her katta aydı bir malzeme kullanılması lazım. Birinci ve üçüncü katta farklı orta katta esas koruyuculuğu sağlayan farklı kumaş kullanılması gerekiyor. 

Birinci ve üçüncü katta kullanılan kumaşın kilogramıyla orta katmanda kullanılan kumaşın fiyatı farklı olduğu için kilosu uygun olan ve koruyucu özelliği olmayan kumaşı kullanıyorlar. Standartlara uymayan maske 10 kuruş standartlara uygun olan ise 30 kuruş o nedenle daha uygun üretim yapılıyor. Vatandaş bu koruyucu özelliği olmayan maskeleri takmasa virüse yakalanma riski daha az olacak. Çünkü vatandaş maskem yok diye markete, topluma girmeyecek toplu taşıma araçlarına binmeyecek, ama maalesef vatandaşlarımız maskem var diyerek buralara gitmekten kaçınmıyor. Bu nedenle toplumda bu maskeler nedeniyle artış görülüyor. 

Bunun çözümü maskelerin üretim aşamasından başlayarak kontrolün yapılmasıdır. İlaçlarda kullanılan karekod sistemi sayesinde ürünün fabrikada üretildiği andan itibaren takibi mümkün oluyor. Bu sistemi maske üzerinde uygulanması gerekiyor. Maskede dikiş kullanılmaması gerekir ve maskenin rengi hiç önemli değildir. Önemli olan maskenin koruyuculuğudur."

(DHA)