Türkiye alarm durumuna geçti

Türkiye alarm durumuna geçti
Yayınlanma Tarihi: 05.01.2016 14:57
Değiştirme Tarihi: 05.01.2016 14:57

YPG ve IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi ve kar yağışı üzerine sınır illerinde hareketlilik de arttı.

Suriye sınırında, nöbet kulelerine ve karakollara yaklaşan unsurlara karşı ise askere vur emri yetkisi verildiği öğrenildi.

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları Suriye sınırını beyaza bürüdü. Karkamış, Elbeyli ve Kilis sınırında terör örgütü IŞİD'e karşı tedbirleri arttıran Türk askeri, kar yağışı ile birlikte teyakkuza geçti.

Özellikle bir süredir terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Suriye'nin Cerablus kentine çift taraflı Kaçak geçişlerin önlenmesi için sınır hattında kar yağışının etkili olması ile birlikte güvenlik önlemleri arttırıldı. Olası saldırı, kaçakçılık ve sınırı geçmeye çalışan IŞİD militanları nedeniyle güvenlik tedbirlerinin arttırıldığı sınırda tank namluları da IŞİD'İN kontrolündeki bölgelere çevrildi.

Vur emri yetkisi verildi

Suriye'de Fırat Nehri'nin batısında YPG ve IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi ve kar yağışı üzerine sınır illerinde hareketlilik de arttı. Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığından çok sayıda askeri araç ve personel Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki Suriye sınırına gönderildi. Öte yandan 24 saat termal kameralarla gözetlenen Suriye sınırında, nöbet kulelerine ve karakollara yaklaşan unsurlara karşı ise askere vur emri yetkisi verildiği öğrenildi.

Suriye'nin iç bölgelerinde çatışmaların artması dolayısıyla son bir haftada Türkiye'ye kaçak geçiş yapan yaklaşık 15 IŞİD militanının güvenlik güçleri tarafından yakalandığı bildirildi.