Trump 'saçlarım mükemmel olmak zorunda' deyip şikayet etmişti: ABD'deki duş başlıkları değişiyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın duşta suyun tazyikli akmaması nedeniyle uzun süre duşta durmak zorunda kaldığını ve saçlarının güzelliğine ayrı bir önem verdiğini söylemesi üzerine ABD Enerji Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Trump'ın bu şikayeti üzerine ABD'deki duş başlıklarıyla ilgili federal standartları değiştirmeye hazırlanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2020 12:01
Değiştirme Tarihi: 13.08.2020 12:01
Trump 'saçlarım mükemmel olmak zorunda' deyip şikayet etmişti: ABD'deki duş başlıkları değişiyor

ABD'de 1992 yılında uygulanmaya başlayan su tasarrufu kapsamında bir duş başlığından akmasına izin verilen su miktarı dakikad 9,4 litre. Enerji Bakanlığı'nın açıkladığı öneriler kapsamında bu sınırlama kalkıyor. 

1992 yılındaki bu düzenleme sonrası çoklu duş başlıkları ülke genelinde yaygınlanmış ve 2013 yılında Obama yönetimi yeni bir düzenleme ile "Her bir duş başlığından değil, duş başlıklarının tümünden akacak su miktarı dakikada 2,5 galondur" demişti.

Bu durumdan şikayetçi olan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Beyaz Saray'da gerçekleştirilen bir toplantıda Duş başlıkları - duş alıyorsunuz ama su gelmiyor. Saçlarınızı yıkamak istiyorsunuz, su gelmiyor. Ne yapacaksınız? Orada daha uzun süre durup, daha uzun süre duş alacaksınız. Sizi bilmiyorum ama benim saçlarım mükemmel olmak zorunda" demişti.

ABD Başkanı Donald Trump bir başka toplantı sırasında da insanların su az geldiği için sifonu bir kez değil, 10-15 kez çekmek zorunda kaldığını söylemişti.

Kaynak: BBC Türkçe