Triops Cancriformis (yaşayan fosil) nedir? Nerelerde yaşar?

Triops Cancriformis (yaşayan fosil) nedir? Nerelerde yaşar?
Yayınlanma Tarihi: 13.04.2019 22:45 | Değiştirme Tarihi: 13.04.2019 22:45

İran’da dünyanın en uzun ömürlü yaşayan fosili bulundu. Triops Cancriformis adı verilen yaşayan fosil yaklaşık 200 milyon yıldır hayatta bulunuyor. Peki, Triops Cancriformis (yaşayan fosil) nedir? İşte yanıtı…

Dünya üzerinde bilim insanlarını hayrete dşüren Triops Cancriformis yani ‘yaşayan fosil’ canlısı herkesi şaşkına çevirdi. Triops Cancriformis tam 200 yıldır hayatını sürdürüyor. Peki, Triops Cancriformis nedir, nerelerde yaşar? Bilim dünyası şaşkın! Triops Cancriformis nedir? İşte cevabı:

300 milyon yıldır fazla bir değişiklik göstermeden bugünlere gelebilmiş bir canlıdır. En eski Triops fosilleri Karbonifer döneme dayanmaktadır. Halen yaşayan canlılar arasında kökeni en eski olanıdır.

Triops cancriformis fosilleri 200 milyon yıl yaşındadır ve Trias Dönemi 'ne dayanmaktadır. İlk dinozorlar dünya üzerinde yürürken göllerde Triopslar bulunmaktaydı. Son dinozor 65 milyon yıl önce öldüğünde ise Triops'lar hâlâ mevcuttu. Triops Cancriformis, Orta Doğu’da ve Asya’da zaman zaman görülebilmektedir. En son İran’da görüldü.