Trafik kazasında paramparça olup ikiye ayrılan yüzü 10 saatte dikildi

Bursa'da yaşayan 2 çocuk annesi Songül Biçim, geçtiğimiz ay akrabalarıyla birlikte memleketi Şanlıurfa'ya gitti. Burada akrabasına ziyarette bulunan Biçim, Bursa'ya dönüş yoluna çıktıkları gün Eskişehir Sivrihisar yakınlarında trafik kazası geçirdi. Kazada yüzü ikiye ayrılan Songül Biçim'in yüzündeki tüm kemikler de kırıldı. Biçim'in ayrılan yüzü ile kırılan yüz kemikleri, Şehir Hastanesi’ndeki 10 saatlik operasyonun ardından birleştirilerek, eski haline getirildi. Yoğun bakım süreci sonrası servise alınan Biçim, yeniden konuşmaya ve yemek yemeye başladı.

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 10:16
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 10:16
Trafik kazasında paramparça olup ikiye ayrılan yüzü 10 saatte dikildi

Trafik kazası sonucu ikiye ayrılan yüzü için Eskişehir Şehir Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği’nde tedaviye alınan Songül Biçim, 10 saat süren bir operasyona girdi. 10'dan fazla plak,40'tan  fazla da vidanın kullanıldığı operasyon sonrası yoğun bakıma alınan Songül Biçim, sağlığına kavuştu. Biçim, yüzünün eski haline gelmesiyle büyük mutluluk yaşadı. 

Ameliyat gerçekleştiren Doç. Dr. Yakup Çil, şunları söyledi: 

"Hastanın yüzünün orta hattındaki tüm bütünlüğü bozulmuş, yumuşak dokuları ayrılmış, burnu bir kenara doğru kaymış durumdaydı. Hastamıza yaklaşık 10 saat süren çok ciddi bir ameliyat yaptık. Bu ameliyat sırasında hastamızın sonradan olabilecek fonksiyon kayıpları ile birlikte kozmetik problem de oluşmaması için saçlı derinin içerisinde, göz kenarlarında ve ağız içinde kesi yaptık. Ekstra kesilerimizi gizleyecek şekilde bir ameliyat yapılmış oldu. Her ne kadar bu hasta trafik kazası sonucu oluşan çok ciddi bir travma olmuş olsa bile biz plastik cerrahi olarak hem fonksiyona hem de kozmetiğe önem veren bir branş olduğumuz için maksimum başarıya ulaşabilmek için estetik kaygılarımızı da göz ardı etmedik. Bu hastada yaklaşık 10 saatlik ameliyat sırasında bütün yüz kemiklerindeki kırıkları eski normal anatomik pozisyonuna getirdik. Daha sonra bu kırıkların hepsini plaklarla ve vidalarla onardık. Yaklaşık olarak hastaya 10'dan fazla plak ve 40'tan fazla vida kullanıldı. Bütün dişleri yerlerinden ayrılmış olan hastanın dişleri eski anatomik yerlerine yerleştirilerek tellerle ve diğer ekipmanlarla onarıldı”

Songül Biçim ise yüzünün yeniden eski hale gelmesine çok sevindiğini söyledi. Kazadan sonra gözlerini hastanede açtığını ve kaza anını bile hatırlamadığını anlatan Biçim, "Şanlıurfa'ya cenazeye gittik, Bursa'ya evimize dönecektik. Kaza olunca kendimi kaybettim. Burada hastanede gözümü açtım. Şükürler olsun, doktorlarımızın sayesinde hayattayım. Allah hepsinden razı olsun, hepsi çok iyiler. Aynada yüzümü gördüm. Yüzüm çok kötü olmuştu ama şu an iyiye gidiyor şükürler olsun. Bana dua etsinler” dedi.

Kaynak: DHA