Trabzon'da ikinci dalga paniği! Vaka sayıları artıyor...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili uzman isimlerden maske ve sosyal mesafe uyarıları yapılmaya devam ediyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon'un yanı sıra özellikle ilçelerde vaka sayılarının artış eğilimine dikkat çekti. Sosyal mesafe ve maske uyarısında bulunan Prof. Dr. Faruk Aydın, "Şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz" ifadelerinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 10:35
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 10:35
Trabzon'da ikinci dalga paniği! Vaka sayıları artıyor...

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve Türkiye dahil tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Mart ve Nisan aylarına göre vaka sayısında artış gösteren iller arasında yer alan Trabzon'da, uzman isimlerden kritik uyarılar yapılmaya devam ediyor. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, yaptığı açıklamalarla Trabzon'da yaşanan vaka artış sayısına dikkat çekti ve sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

'TRABZON OLARAK MART- NİSAN AYLARINDAKİ SAYIYI GEÇMİŞ BULUNUYORUZ'

KTÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon ve Gümüşhane bölgesinin artan olgu pozitifliğine girdiğini söyledi. Aydın, "Gümüşhane zaten Bakan tarafından açıklandı. Riskli şehirlerden sayılıyor. Trabzon'da, Mart ve Nisan aylarında yaptığımız çalışmalar ve sonuçlarında geldiğimiz nokta oldukça başarılıydı. Normalleşme, Bakanımız tarafından maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymak koşullarıyla önerilmişti. Bayram gibi insanları bir araya toplayan çeşitli nedenlerle insanlar bir araya gelerek kurallara uymadığı kanısındayım. Gümüşhane ve Trabzon’u birlikte çalışıyoruz. Trabzon ilçelerinde artık pozitifliklerin sayısı giderek artmaya başladı. Hem ilçelerimiz hem de merkezde pozitifliklerimiz devam ediyor. Gerçekten de ikinci pikteyiz. Trabzon olarak Mart-Nisan aylarındaki sayıyı geçmiş bulunuyoruz. İkinci bir pik yapmış durumdayız. Bu gidişle kurallara uymama nedeniyle buraya girme riskimiz var. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak uyum gösterilmesini herkesten istirham ediyorum. Başka türlü bu mücadeleyi kazanamayız. Ortalama pozitiflik oranımız yüzde 8 ile 12 arasında değişiyordu. Oysa şimdi yüzde 20'lerin üzerine çıkıyor. Biz şehir olarak birinci dalganın ikinci pikindeyiz" dedi.

DHA