Tiner döküp kardeşini yakan ağabeyin cezası belli oldu! Son sözleri şoke etti

İstanbul Beyoğlu'nda kardeşi Serkan Dalkıran'ın üzerine tiner dökerek yakan ağabey Hanifi Dalkıran, 'Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 14 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Hanifi Dalkıran, mahkemedeki savunmasında 'Şişedeki tineri su zannedip döktüm' ifadelerini kullandı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2021 12:05
Değiştirme Tarihi: 30.04.2021 12:05
Tiner döküp kardeşini yakan ağabeyin cezası belli oldu! Son sözleri şoke etti

13 yıldan 20 yıla kadar hapsi istenen Hanifi Dalkıran son savunmasında, "Ben kardeşimi yakacak bir insan değilim. Ailemin geçimini ben sağlıyorum. Bu nedenle ailem zor duruma düşmüştür. Pandemi nedeniyle ailecek hepimiz zor günler geçiriyoruz. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

İlk olarak 17 yıl hapis cezası verilen Dalkıran, cezanın geleceği üzerindeki etkisi de dikkate alınarak 14 yıl 2 ay hapis cezasına düşürüldü. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına da karar verdi. 

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, olayın 10 Ağustos 2020 Taksim, Dolapdere Caddesi üzerinde meydana geldiği belirtildi. İddianameye göre, sanık Hanifi Dalkıran'ın elinde olan pet şişe ile kardeşi Serkan Dalkıran'ın bulunduğu binaya girdiği, daha sonra Serkan Dalkıran'ın yanar vaziyette binadan kaldırıma çıktığı kaydedildi. Şüphelinin kardeşinin yandığı esnada elinde bulunan pet şişedeki yanıcı maddeyi başından aşağı döktükten sonra izlediğinin anlatıldığı iddianamede, "Canavarca hisle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

MAĞDUR KARDEŞİ ŞİKAYETÇİ OLMAMIŞTI

İlk duruşmada ifade veren ve kafasında, yüzünde, el ve kollarında yanıklar olduğu görülen Serkan Dalkıran,  sürekli olarak ağabeyiyle birlikte tiner kullandığını ve 10 senedir sokaklarda yaşadığını söylemişti. Dalkıran, Olayın olduğu gün Taksim'deydik. Boş bir mekanda kalıyordum. Çay almak için dışarı çıktım. Geri geldiğimde ağabeyimin geldiğini gördüm. Kendisi kullanmak için bir beze tiner dökmüş. Benim haberim yoktu. O sırada ben sigaramı yakmak için çakmağı ateşlediğim anda bezle birlikte bütün vücudum alev aldı. Ağabeyim ben alev aldıktan sonra elindeki tineri su sanıp üzerime döktü. Ancak elinde tiner varmış şişeyi döktükten sonra alevler daha da büyüdü. Ağabeyimden şikayetçi değilim" demişti.

"SU ZANNEDİP DÖKTÜM" DEMİŞTİ

Tutuklu ağabey Hanifi Dalkıran ise "Müşteki öz kardeşimdir. Kendi kardeşimi yakacak bir insan değilim. O benim canım ciğerim. Onu öldürmeyi düşünmem mümkün değildir. O an ikimizin de kafası güzeldi. Şişedeki tineri su zannedip döktüm. İçinde tiner olduğunu bilmiyordum" demişti.

Kaynak: DHA