İnternetin yeni kralı "o"

İnternetin yeni kralı 'o'
Yayınlanma Tarihi: 07.02.2014 08:54 | Değiştirme Tarihi: 07.02.2014 08:40

Yeni yasayla birlikte internetteki tek hakim kurum onlar olacak. Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığı (TİB), yeni yasayla birlikte internetteki tek hakim kurum olacak.

Herhangi bir mahkeme kararı olmadan 4 saat içinde istenmeyen tüm internet sitelerini kapatma yetkisi ise TİB Başkanı Ahmet Cemaleddin Çelik’e ait. Çelik, güvenlik bürokrasisinde uzun yıllar önemli görevler üstlendikten sonra aralık ayında TİB Başkanı oldu. Çelik, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’nde uzman yardımcısı ve uzman olarak görev yaptı. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nde ise Uzman, Daire Başkanı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu. 2012 yılından itibaren Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’nda (MİT) çalışmaktaydı.

Yasaklamıyor mevcut yasakları kaldırıyoruz

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, tartışılan internet düzenlemeleriyle ilgili olarak, “İnterneti yasaklamıyoruz, bilakis şu anda interneti yasaklamanın çok kolay olduğu bir mekanizma var” diyerek savundu. Şu anki mevzuatta kişileri mağdur eden durumlarda hiçbir şey yapılamadığını belirten Elvan “‘İnternet yasaklanıyor’ iddiası tamamen gerçek dışı. Bu tasarının Gezi ve 17 Aralık olaylarıyla da ilgisi yok” dedi. TİB’e verilen resen yasaklama yetkisinin sadece özel hayatla ilgili durumlarda geçerli olacağını belirten Elvan, “Kişilik hakkının ihlalinde TİB’in hiçbir müdahalesi olmayacak. Sadece özel hayatın gizliliği durumunda uygulanacak. Şu anki durumların yüzde 99.9’unda doğrudan yargı süreci söz konusu olacak” dedi.

Hızına mevzuat yetişemez

BİLİŞİM sektörü yetkilileri internette yeni döneme tepki göstermekle birlikte, “Bu yasa da geçer ama kağıt üstünde kalır. İnternete yasak olamaz, kullanıcı bir yolunu bulur” görüşünde. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, 5651 yasasının ilk çıktığında da çok tartışıldığını belirterek, “O zaman da özellikle tanımlanan suçlar konusunda çok tepkiler gösterilmişti. Daha sonra görüldü ki yasanın o haliyle uygulanabilirliği olmadı. Tepkiyle çıkan yasa adeta kağıt üstünde kaldı” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Twitter’dan “İnternet gardiyanları haber alma özgürlüğünü zapturapt altına almak için kuyruğa girmişlerdir” dedi.

AİHM’ye gidecek

YENİ internet yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği kararı bekliyor. CHP, yasanın Köşk’te onaylanması halinde konuyu Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğini duyurdu.

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.