Thodex'in ardından Vebitcoin de faaliyetlerini durdurdu: CEO İlker Baş ve 3 kişi gözaltında

Kripto para sitesi Thodex'in ardından bir gelişme de Muğla merkezli kripto para platformu Vebitcoin'de yaşandı. Şirket, yaptığı açıklama ile faaliyetlerini durduklarını belirtti. Açıklamanın ardından Vebitcoin CEO'su İlker Baş gözaltına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, şirket yöneticisi ve çalışanları olan 3 kişinin gözaltında olduğu bilgisini verdi. 

Yayınlanma Tarihi: 24.04.2021 10:34
Değiştirme Tarihi: 24.04.2021 10:34
Thodex'in ardından Vebitcoin de faaliyetlerini durdurdu: CEO İlker Baş ve 3 kişi gözaltında

Kripto para borsası Thodex'te işlem yapılamaması ve CEO'sunun yurt dışına kaçması binlerce kullanıcısını mağdur etmişken, bir açıklama da Muğla merkezli vebitcoin'den geldi. 

Şirketten yapılan açıklamada vebitcoin, faaliyetlerine içine girdiği finansal zorluk nedeniyle son verildiği belirtildi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Thodex'in bakıma alındığını açıkladığı geçen 20 Nisan'da gece yarısında Vebitcoin de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yana kapalı olduğu ortaya çıktı. Şirketten kapanmaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız."

Haber ile ilgili metin girin!.

Yaşanan bu olayın ardından Muğla’nın Menteşe ilçesi Ortaköy Mahallesi’nde oturan Vebitcoin'in Ceo'su İlker Baş, önceki gece villasına 2 kişinin duvardan atlayarak girmek istediğini belirterek, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarın ardından olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Gözaltına alınan 2 şüpheli jandarmadaki ifadelerinde, "Vebitcoin’e para yatırdık. Yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine İlker Baş ile konuşmaya geldik. Kendisine zarar vermedik” dediği öğrenildi. Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan işlem yapılan şüpheliler serbest bırakıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

VEBITCOIN'IN HESAPLARI BLOKE EDİLDİ, CEO İLKER BAŞ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin'in Türkiye'deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Villasına 2 kişinin girmeye çalışmasının ardından eşi ve 2 çocuğu ile birlikte Menteşe ilçe merkezindeki evine taşınan İlker Baş, dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı. Soruşturma sürdürülüyor.

ŞİRKET YÖNETİCİSİ VE ÇALIŞANLARI GÖZALTINA ALINDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, şirket yöneticisi ve çalışanları olan 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Kaynak: AJANSLAR