Teşrik tekbiri nedir, nasıl yapılır? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor?

Teşrik tekbiri nedir, nasıl yapılır merak ediliyor. Kurban Bayramı süresinde yapılması gereken teşrik tekbirleri, günün merak konusu oldu. Kurban Bayramı’nda farz namazlar sonrasında getirilen teşrik tekbirleri sünnet mi farz mı? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, kaç adet yapılması gerekiyor? İşte teşrik tekbirleri hakkında merak edilenler…

Yayınlanma Tarihi: 18.07.2021 17:48
Değiştirme Tarihi: 18.07.2021 18:34
Teşrik tekbiri nedir, nasıl yapılır? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor?

Kurban Bayramı, 20 Mart Salı günü başlıyor. Bayram öncesinde vatandaşlar, kurban hazırlıklarını sürdürüyor. Kurban Bayramı’nda farz namazlar sonrasında belli adette teşrik tekbiri getirilmesi gerekiyor. Peki, teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, ne zamana kadar yapmak gerekiyor? Teşrik tekbiri nedir, sünnet mi farz mı? İşte teşrik tekbiri okunuşu ve anlamı…

TEŞRİK TEKBİRİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kurban Bayramı'nın arifesinde (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra toplam 23 defa "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd' cümlesini söylemeye 'teşrik tekbiri' deniyor.

Buna göre 2021 Kurban Bayramı teşrik tekbirleri, 19 Temmuz Pazartesi sabah namazı ile başlıyor, 23 Temmuz Cuma günü ikindi namazında son buluyor.

TEŞRİK TEKBİRİ FARZ MI SÜNNET Mİ?

Teşrik tekbirleri ile merak edilen diğer önemli konu ise farz mı sünnet mi olduğudur. Hz. Peygamber’in (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440)

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez. (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82) Şâfi mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir. (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501) (Kaynak: Diyanet)

Haber ile ilgili metin girin!.

TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aktardığı bilgiye göre 'teşrik' Arap dilinde 'etleri doğrayıp kurutmak' anlamına geliyor. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina'da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırmış. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında 'eyyam-ı teşrik - teşrik günleri' deniliyor. 'Tekbir' ise Allah'ı yüceltmek anlamına geliyor.

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vacip. Ebû Hanîfe'ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazı da dahil olmak üzere sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vacip.

Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise müstehap.

Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenler de tekbir getirmekle yükümlü.