Terör Rusya'yı kana buladı! Metroda patlama...

Terör Rusya'yı kana buladı! Metroda patlama...
Yayınlanma Tarihi: 03.04.2017 15:52 | Değiştirme Tarihi: 03.04.2017 20:12

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir metro istasyonunda şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 10 kişi hayatını kaybetti, 47 kişi yaralandı.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Sennaya Ploschad ile Tekhnologichesky Institut metro durakları arasında  patlama meydana geldi.  Yapılan ilk resmi açıklamaya göre patlamada 10 kişi hayatını kaybetti,  47 kişi yaralandı. Yaralılar 17 ambulansla hastanelere taşındı. 

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandır Kurennoy,  patlamanın "terör saldırısı" olduğunu vurgulayarak,  geniş çaplı soruşturma başlatıldığını söyledi. 

Patlamamış bomba bulundu

Patlamaların meydana geldiği istasyonların yakınında yer alan Plosjad Vosstania durağında patlamamış bomba bulundu. Bomba yetkililer tarafından etkisiz hale getirildi.

IŞİD Rusya'yı tehdit etti

İki hafta önce yayınlanan bir afişte, terör örgütü IŞİD'in Rusya'yı tehdit ettiği bildiriliyor. Söz konusu afişte, 'Rusya'yı yakacağız' yazıyordu.

Kamera görüntülerinde bir şüpheli var

Güvenlik kameralarına yansıyan patlama görüntüsü sosyal medyaya düştü. Görüntülerde şapka takmış bir şüpheli yer alıyor.

İşte Rusya'yı kana bulayan terörist;

Haber ile ilgili metin girin!.

Parça tesirli bomba var

Sennaya Ploschad ve devamındaki Tekhnologichesky Institut istasyonlarından büyük bir siyah Duman yükseldi. Sputnik'e konuşan bir görgü tanığı, "Metrodan taşınan insanları gördüm. Bu dehşet vericiydi" dedi.

Interfax ajansı, patlamalara  vagona yerleştirilen parça tesirli bombanın yol açtığını duyurdu. Patlamaların yerel saatle 14.30'da gerçekleştiği belirtiliyor.

Putin: Özel servis elinden geleni yapacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine taziyelerini iletti.

Putin, "İstihbarat kurumlarının başkanlarıyla ve FSB Başkanı ile görüştüm. Güvenlik güçleri ve özel birimler çalışıyor, olayı açıklığa kavuşturmak için ellerinden geleni yapacaklar" dedi.

Helikopterler cesetler için indi

BBC'ye konuşan Geoff Edwards, patlamanın meydana geldiği Tekhnologishesky Institut istasyonunu her gün kullandığını belirtti: "Şu anda gökyüzünde helikopterler uçuyor, ben penceremden seslerini duyabiliyorum. İş arkadaşlarım cesetler için istasyon yakınına helikopterlerin indiğini söyledi. Saldırı hayli ürkütücü." İngiltere Liverpool'dan olan Edwards, halihazırda St.Petersburg'da yaşıyor.

Sputnik'te yer alan bilgiye göre ise kentteki tüm metro istasyonları kapatıldı ve yolcular tahliye edildi.