Tereyağlı lokum Adana kebabını tahtından indirmeye hazırlanıyor | Tereyağlı lokum tarifi

Tereyağlı lokum Adana kebabını tahtından indirmeye hazırlanıyor | Tereyağlı lokum tarifi
Yayınlanma Tarihi: 18.11.2019 11:09 | Değiştirme Tarihi: 18.11.2019 11:09

30 yaşındaki İsmail Çalkıran, uzun yıllardır Adana'da kebapçılıkla uğraşıyor. Kendisine ait bir de restoranı bulunan İsmail Çalkıran, burada yaptığı 'tereyağlı lokum'un Adana Kebap ile neredeyse aynı ilgiyi gördüğün ifade ediyor. 

Adana’da kebap dükkanı işleten İsmail Çalıkıran, koyunun omurgasının iki tarafından uzanan, 'küşleme' olarak tabir edilen eti, domates, soğan, sarımsak ve terayağı ile birleştirerek 'terayağlı lokum' yemeği yaptı.

Kentte kıyma kebabının bir simge olduğunu belirten İsmail Çalıkıran, et üzerine yoğunlaşmış ustalar olarak her daim kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Farklı lezzetlerle Adanalıların karşısına çıktıklarını kaydeden Çalıkıran, tereyağlı lokumun fazlasıyla ilgi gördüğünü dile getirdi.

Tereyağlı lokumun özel bir sunumu olduğuna dikkat çeken Çalıkıran, yemek yapmanın bir sanat olduğunu ve göze hitap etmeyen bir lezzetin insanı tam anlamıyla doyuramayacağını kaydetti.

ADANA KEBABIYLA YARIŞIYOR Yeni denemelerin bir kebap ustası için önemli olduğunu söyleyen İsmail Çalıkıran, tereyağlı lokumu ön plana çıkarırken risk aldığını ama buna değdiğini ifade etti.

Çalıkıran, porsiyonu 50 TL’den günde yaklaşık 120 porsiyon satılan tereyağlı lokumun, 200-250 gram küşleme eti, çeri domatesi, sıska soğanı, sarımsağı ve bolca tereyağından yapıldığını dile getirdi.

Çalıkıran, “Adana kebabın tahtını alamasa da şu an ikinciliği almış durumda. Adana mutfağımızı yeni tatlarımızla zenginleştirmek yaratıcılığa bağlı.Etin çeşitli yorumları insanların ilgisini çekiyor" dedi.

TEREYAĞLI LOKUM TARİFİ

Marine etmek için;

500 gram dana bonfile4 yemek kaşığı zeytinyağıBir tutam kekikBir tutam karabiberMühürlemek için;

Demir döküm tavaPiştikten sonra;

200 gram tereyağıBir tutam tuz

Tereyağlı Lokum Tarifi Yapılışı

Etimizi bütün olarak hiç kesmeden zeytinyağı, karabiber ve kekikle ovalıyoruz. Streç film ile sarıp, dışarıda 3-4 saat kadar bekletiyoruz.

Demir döküm tavamızı büyük ocağa alıp, tava dokunulmayacak hale gelene kadar ateşte ısıtıyoruz.

Isınan tavaya etimizi bütün olarak alıp, her tarafını sırayla 1 dakika bekleterek pişiriyoruz. Her tarafı pişen etimizi dışarıya alıp, ince dilimler halinde kesiyoruz.Aynı zamanda tereyağını başka bir tavaya Alıp, eritiyoruz. İnce dilimler halinde kestiğimiz eti 20 saniye kadar arkalı önlü pişiriyoruz. Çok pişmiş et seviyorsanız bu süre uzayabilir.

Pişen etlerimizi bir tabağa alıp, üzerine kaynayan tereyağımızı döküyoruz.