Telefonunu banyoda şarja takan 13 yaşındaki kız elektrik akımına kapıldı, hafızasını kaybetti

Telefonunu banyoda şarja takan 13 yaşındaki kız elektrik akımına kapıldı, hafızasını kaybetti
Yayınlanma Tarihi: 19.11.2019 11:50 | Değiştirme Tarihi: 19.11.2019 11:58

Hollanda basını 13 yaşındaki kız çocuğunun başına gelen korkunç olayı konuşuyor. Hollanda Beverwijk'te yaşanan olaya göre habere konu olan 13 yaşındaki kız, banyoya telefonla girdi. Burada elektrik akımına kapılan çocuk ağır şekilde yaralandı ve hafızasını kaybetti, vücudunda da yanıklar oluştu.

Journal of Medical Case Reports' adlı dergiye göre, Hollandalı kız çocuğu 'büyük olasılıkla telefonun takılı olduğu şarj cihazının suyla temas etmesi nedeniyle' elektrik akımına kapıldı.

Kız çocuğunun çığlıkları üzerine banyoya koşan annesi, onu baygın halde ve kasılma içerisinde buldu. Telefonu şarj cihazından çıkaran anne, kızını banyodan dışarı taşıdı.

Telefonu tuttuğu sağ eli ile karnında yanıklar oluşan kız çocuğu, kaz sonrası hafızasını kaybetti. Beverwijk Kızılhaç Hastanesi'ne kaldırılan Hollandalı kız, kaza anına ilişkin hiçbir şey hatırlamadı.

Hekimlere göre, Hollandalı kız çocuğunun yaralanmasına, telefon bataryası değil, suyla temas sonucu şarj aleti neden oldu.

Hollandalı hekimler, çocuklarda elektrik yaralanmalarının çoğunun ev ortamında, düşük voltajlı elektrik akımından meydana geldiğini belirtiyor. Hekimlere göre, çocuklar arasında giderek yaygınlaşan akıllı telefonlardan kaynaklı elektrik çarpmaları, hem denetim eksikliği hem de bilgisizlikten kaynaklanıyor.

Hekimler, elektrikli aletlerin, suya yakın yerlerde prize takılmaması ve ıslak ortamda kullanılmamasını öneriyor. Bu konuda, çocukların, ebeveynler ve öğretmenleri tarafından bilgilendirmeleri tavsiye ediliyor.

Kaynak: BBC Türkçe