Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? MEB telafi eğitimi programını açıkladı

Telafi eğitim programının ne zaman başlayacağını merak eden binlerce öğrenci, konuyla alakalı sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle eğitim hayatlarını online geçiren öğrenciler, geride kaldıkları konukları öğrenebilmek için telafi eğitiminin başlayacağı zamanı bekliyor. Peki, telafi eğitimi ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 22.06.2021 11:15
Değiştirme Tarihi: 22.06.2021 11:15
Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? MEB telafi eğitimi programını açıkladı

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, birçok öğrenci tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle okulların bu yıl hem ara vermesi hem de online eğitimle birçok konudan geri kalan öğrenciler, telafi eğitim sayesinde açıklarını gidermeye çalışacak. MEB telafi eğitimi programının uygulama esaslarını belirledi. Peki, telafi eğitimi ne zaman başlayacak? İşte MEB tarafından belirlenen tarih.

TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Daha sonra 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı'nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan "Telafide Ben de Varım" programı uygulanacak. 21 Haziran-2 Temmuz arasında başvuru yapılabilecek telafi eğitimi programı, 5 Temmuz-31 Ağustos arasında düzenlenecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerle ilgili ayrıntılara "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden erişilebilecek.

"TELAFİ VE DESTEK ÇALIŞMALARI YIL BOYU SÜRDÜRÜLECEK" 

Dolu dolu geçen bir yazın ardından başlayacak yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerin telafi ve destek çalışmalarının da yıl boyu sürdürüleceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şunları söyledi:

"1'den 2'ye geçen öğrencilerimiz için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramalarımızın sonuçlarına göre de ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlayacağız. 3 ve 4. sınıfları ise İlkokullarda Yetiştirme Programı 'İYEP' uygulaması ile destekleyeceğiz. Ortaokul öğrencilerimizin de yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun bir şekilde değerlendirilecek ve onlara da öğrenme düzeylerine uygun çalışma planı verilecek. Liseler için kritik kazanımlar taraması hazırladık. Tespitler neticesinde özel programlar uygulayarak öğrencilerin lise eğitimlerini daha güçlü sürdürmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedefliyoruz. Elbette bu süreçler her okulun kendi ihtiyacına göre şekillenecek. Çünkü okullar ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilirler."

Selçuk, UDEP çerçevesinde bakanlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının da telafi eğitimi programına destek vereceğine değinerek, "telafidebendevarim.meb.gov.tr" isimli bir web sitesi hazırladıklarını duyurdu.

Sitede çocuklar, öğretmenler ve veliler için ayrı ayrı bölümler bulunduğunu aktaran Selçuk, "Gelecek hafta da ortaokul ve lise öğrencilerimizle kavuşacağız. Bilhassa bu son haftaların, mezun olacak öğrencilerimiz için, hayat boyunca unutamayacakları bu günleri okullarında hep birlikte geçirecek olmaları bizim için emin olun ayrı bir sevinç. Hepsine başarılar diliyor, gözlerinden ayrı ayrı öpüyorum." değerlendirmesinde bulundu.