Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? İşte MEB tarafından belirlenen tarih

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, birçok öğrenci tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle okulların bu yıl hem ara vermesi hem de online eğitimle birçok konudan geri kalan öğrenciler, telafi eğitim sayesinde açıklarını gidermeye çalışacak. MEB telafi eğitimi programının uygulama esaslarını belirledi. Peki, telafi eğitimi ne zaman başlayacak? İşte MEB tarafından belirlenen tarih

Yayınlanma Tarihi: 15.06.2021 10:10
Değiştirme Tarihi: 15.06.2021 10:10
Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? İşte MEB tarafından belirlenen tarih

MEB tarafından uygulamay konulan ve yakın zaman başvuruları yapılacak olan telafi eğitimi için tarih araştırmaları internet üzerinden sürmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) telafi eğitimi programına, 21-Haziran-2 Temmuz arasında "telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden başvuru yapılabilecek. "Telafide Ben de Varım" yaz uygulaması yani telafi eğitimi; 5 Temmuz-31 Ağustos arasında uygulanacak.

İLLERE YAZI GÖNDERİLDİ 

Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerin "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinde yer aldığı bildirilen açıklamada, il genelinde düzenlenecek eğitim faaliyetleri için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak tesislerin bedelsiz olarak kullandırılması, valiliklerce oluşturulacak kurul koordinasyonunda gerekli planlamaların yapılacağı belirtildi.

NASIL YAPILACAK? 

Buna göre, 21 Haziran-2 Temmuz 2021 arasında başvuru, planlama iş ve işlemleri, 5 Temmuz-31 Ağustos arasında ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında il milli eğitim müdürlükleri tarafından valiliklerin koordinasyonunda eğitim faaliyetleri yapılacak.

İl koordinasyon kurulu; il milli eğitim müdürü başkanlığında il program koordinatörü olan il milli eğitim müdür yardımcısı ve şube müdürü, il veri girişi modül koordinatörü, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgili şube müdürleri, ilçelerde süreci yürütecek ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenecek ilçe veri girişi modül koordinatörleri, okul müdürleri, öğretmenler ve personelden, il milli eğitim müdürü tarafından görevlendirilecek en az 5, en fazla 20 kişiden oluşacak.

TELAFİ EĞİTİMİ ZORUNLU MU? 

Gönüllülük esasına göre öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere planlanacak program, eğitim faaliyetleri fiziksel, sosyal-duygusal, akademik gelişim ve özel eğitim alanı olmak üzere dört ana temaya uygun olarak planlanacak.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK? 

Eğitim faaliyetlerine katılmak isteyen öğrenciler, veli izin belgeleriyle eğitim faaliyetinin açıldığı okula başvurabilecek.

Programa başvuruları kabul edilen öğrenci, öğretmen, velilere kabul edildiklerine dair bilgilendirme, faaliyeti açan okul müdürlükleri tarafından yapılacak.

Eğitim faaliyetinin açılabilmesi için en az 12 kişilik öğrenci grubunun oluşması gerekecek, özel eğitim öğrencilerine açılacak faaliyetlerde alanın özelliği gereği sayı sınırlaması aranmayacak.