Tediye ödemeleri ne zaman? İşte 2021 tediye ödemeleri tarihi

Tediye ödemeleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, kamu işçileri tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, 6772 sayılı Sayılı Kanun kapsamdaki işçilere 2021'de verilecek ilave tediyenin birinci yarısı ve ikinci yarısı için ödeme tarihleri belli oldu. Peki, tediye ödemeleri ne zaman? İşte 2021 tediye ödemeleri tarihi

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2021 13:04
Değiştirme Tarihi: 08.07.2021 13:04
Tediye ödemeleri ne zaman? İşte 2021 tediye ödemeleri tarihi

2021 tediye ödemeleri için geri sayım sürmeye devam ediyor. 6772 sayılı kanun kapsamında çalışan kamu işçilerine temmuz ayında ve aralık ayında olmak üzere iki kez tediye ödemesi yatacak. Peki, tediye ödemeleri ne zaman? İşte 2021 tediye ödemeleri tarihi

Kamu işçilerine 2021'de yapılacak ek ödemenin ilk yarısı 16 Temmuz'da, diğer yarısı ise 17 Aralık'ta verilecek.

İLAVE TEDİYE NEDİR? 

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. 2020 yılının üçüncü taksiti olan ağustos ayı tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek.

İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmamaktadır. İlave tediyenin hesabı işçinin esas ücretinin aylık toplamına göre yapılmaktadır.