Tatil operatörü müşterileri arayıp 'burada koronavirüs' var diyerek başka tesislere yönlendirdi

Tatil operatörlerinden biri, müşterileri arayıp 'Bu otelde koronavirüs var' diyerek başka tesislere yönlendirdi. Açıklama, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler'den geldi. İşler, İzmir ve Aydın'daki bazı konaklama tesisi yöneticilerinin kendilerine ulaştığını ve söz konusu olayın yaşandığını aktardıkların söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2020 16:34
Değiştirme Tarihi: 20.09.2020 16:34
Tatil operatörü müşterileri arayıp 'burada koronavirüs' var diyerek başka tesislere yönlendirdi

Açıklamasını yazılı şekilde yapan Mehmet İşler, bahse konu olan tatil operatörü çalışanları ile otellerin borç alacak verecek ilişkisi olduğunu ve bu tatil operatörünün oteller için "O otelde koronavirüs var" dediğini aktardı. 

İşler, şöyle devam etti:

"Otele ödeme yapmayan tatil operatörü kuruluşun elemanları, bazı misafirleri arayarak tesiste koronavirüs olduğunu belirtmiş ve bu nedenle başka otele almak durumunda olduklarını söylemiş. Bazı misafirler, bu girişimden otel yöneticilerini haberdar etmiş. Otel yöneticileri, tatil operatörünün böylesine akılalmaz bir davranış içine gireceğine inanmak istememiş. Durumu bildiren misafirler, girişimi bu kez yazılı olarak iletmiş. Müşterilerin yazılı beyanlarının ellerinde bulunduran otel yöneticileri hukuki girişim başlatmış."

"Otellerimizde virüs yok"


"Hijyen, sağlık ve kriterlere uygunlukları yetkili akreditasyon firmalarınca denetlenip, güvenli turizm sertifikası alarak faaliyet gösteren otellerimizde virüs yok. Çok sık denetleniyoruz. Böyle bir şey olsa bakanlık kapatır zaten. Kimse ticari çıkarları için konaklama tesislerini, turizm sektörünü lekelemesin, turizmcinin ekmeğiyle uğraşmasın. Kovid-19 küresel salgınının konaklama sektörünün üzerindeki olumsuz etkileri ortadayken böylesine hassas bir dönemde türlü fedakarlıklar göstererek, risk alarak misafirlerine kapılarını açan konaklama tesislerine yönelen bu haksız girişim kabul edilemez."

İşler, hukuki girişimin ötesinde konunun bakanlık, ilgili kurum ve kuruluşlarca incelenerek araştırılmasını, ilgili tatil operatörü kuruluş ve elemanları hakkında gerekli işlemin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Etiketler: koronavirüs