Tartışmalı Covid-19 aşısı AstraZeneca'nın etkinlik oranı belli oldu

Son günlerin en konuşulan ve tartışılan Covid-19 aşılarından olan Oxford-AstraZeneca'yla ilgili bir açıklama yapıldı. Birçok Avrupa ülkesinde uygulanmasına ara verilen aşının ABD, Peru ve Şili'de yürütülen klinik deneylerinde etkinlik ve güvenlik oranlarının ortaya çıktığı ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 22.03.2021 11:47
Değiştirme Tarihi: 22.03.2021 11:47
Tartışmalı Covid-19 aşısı AstraZeneca'nın etkinlik oranı belli oldu

ABD, Şili ve Peru'da sürdürülen ve 32 binden fazla gönüllünün katıldığı faz çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte AstraZeneca'nın etkinlik ve güvenlik oranları açıklandı. 

Bu sonuçlara göre Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca birlikteliğiyle geliştirilen Kovid-19 aşısının etkin ve güvenli olduğu açıklandı. 

Oxford Aşı Grubu Başkanı Andrew Pollard konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'Bu sonuçlar harika. Aşının etkinliğinin Oxford öncülüğünde gerçekleştirilen deneylerde alınan sonuçlarla tutarlı çıkması güvenirliğini de kanıtlamış oldu.' ifadesini kullandı.

ABD. Şili ve Peru'daki üçüncü faz çalışmalarından alınan sonuçlara göre Oxford-AstraZeneca aşısının semptomatik Kovid-19'u önlemede etkinliği %79 olurken ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüm risklerinde ise %100 etkin olduğu açıklandı.

Bu sonuçların alındığı çalışmanın 32 bin 449 katılımcıyla yapılan deneylerle alındığı açıklandı.

Klinik deneylerde pıhtı/tromboz gibi yan etkilere rastlanmadığı bildirildi.

Aşının her yaş ve ırkta etkili olduğu ortaya kondu. Üçüncü faz çalışmalarına katılan deneklerin 65 yaş üzeri olanlarında aşının etkinliği %80 olarak görüldü. Katılımcıların yaklaşık %20'sinin 65 yaş üzeri olduğu açıklandı.