Tarsus- Adana- Gaziantep Otoyolu ulaşıma kapandı! 2 bin kişi kurtarıldı

Gaziantep Valisi Davut Gül: Kar kalınlığı 45-50 santimetreye ulaştı. Yoğun kar nedeniyle Tarsus- Adana- Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda ulaşım sağlanamıyor, şu an için oradaki 2 bin kişi kurtarıldı. Öte yandan AFAD'dan da bölge için önemli açıklama yapıldı.

Yayınlanma Tarihi: 19.01.2022 10:09
Değiştirme Tarihi: 19.01.2022 10:09
Tarsus- Adana- Gaziantep Otoyolu ulaşıma kapandı! 2 bin kişi kurtarıldı

Yoğun kar yağışı sebebiyle Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun büyük bölümü ulaşıma kapandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül "Otoyol kapalı. Acil hasta olanları buna benzer tedavi ihtiyacı olanları, sağlık görevlileri merkezlere ulaştırıyor. Yani tedaviye ihtiyacı olup da sağlık merkezine ulaşamayan kimse yok. Kar kalınlığı 45-50 santimetre. Otoyoldaki temel neden tır kazaları. Ekiplerimiz kazaya karışan tırları tek tek çekmeye çalışıyor. Karayollarının yanı sıra tüm kamu kurumlarının yanı sıra da özel sektörden temin ettiğimiz iş makineleri çalışmalarını sürdürüyor. Yer yer tipi de var. Bu da çalışma şartlarını daha da zorlaştırıyor. Gündüz gözüyle biraz daha rahat hareket edilir diye düşünüyoruz. Şu an için otoyoldaki 2 bin kişi kurtarıldı." dedi.

ORHAN ŞEN'DEN GAZİANTEP İÇİN UYARI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bölgede yaşanan kar yağışıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Şen şunları söyledi;

Dün attığım twitte 2 bölgeye dikkat çekmiştim. Biri GDA'da Gaziantep'i de içine alan diğeri Batı Karadeniz bölgesi Bolu'yu da içine alan yoğun kar yağışı. Maalesef bu bölgede afet oluşturdu. Yollar kapandı. Burada kış lastikleri ve meteorolojiyi dinlememe sanki kabahat gibi geliyor.

Bu bölgelerden Gaziantep'te kar yağışı bugün azalıyor akşam bitiyor. Ama soğuk hava devam edecek. Sıcaklık sıfırın altında -4 ve -5 C'de. Bu nedenle yolda bulunan kar örtüsü ulaşımda tehlike oluşturmaya devam eder. Bolu da Kar yağışı devam edecek.

ADANA-OSMANİYE-GAZİANTEP OTOYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelindeki olumsuz hava koşulları ile ilgili son durumu açıkladı.

Açıklamada, "Adana-Osmaniye-Gaziantep Otoyolu ve D400 yolunun ulaşıma kapandığı, karayollarında mahsur kalan vatandaşlara tıbbi yardım, kumanya ve battaniye ulaştırmak için çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, "Osmaniye’de 112 çağrı merkezine 29 ihbar gelmiştir. Adana-Osmaniye-Gaziantep Otoyolu ve D400 yolunun Düziçi, Bahçe ve Nurdağı yoğun kar yağışı ve trafik kazaları nedeniyle ulaşıma kapanmıştır. Karayollarında mahsur kalan vatandaşlarımıza tıbbi yardım, kumanya ve battaniye ulaştırmak için AFAD, Kızılay, UMKE ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri çalışmalara devam etmektedir. Hasanbeyli ilçesi Kalecik köyünde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmıştır. İlçeye bağlı diğer köy yollarında mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için İl Özel İdare iş makinaları eşliğinde ilçe jandarma ekipleri ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürmektedir" denildi.

(DHA) 

İlgili Sayfalar: Playlist