Tarlasına nohut ekerken bulduğu gök taşını 180 bin dolara sattı

Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçilikle uğraşan Mutlu Yılmaz, 2 sene evvel tarlasına nohut ektiği sırada 68 kiloluk bir taşa denk geldi. Kaldırmaya çalışan ancak çok ağır olduğu için geri bırakan Yılmaz, görünüşünün farklı olmasından şüphelenerek bir yakınına danışıp, taştan bir parçayı incelenmesi için ABD'ye gönderdi. Göktaşı olduğu ortaya çıkan taş, ABD'li bir alıcıya 180 bin dolara satmak için anlaştı. Taşı bu ülkeye gönderecek olan çiftçi, yapılacak test ve analiz sonuçlarına parasını alacak. Dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ ismiyle giren gök taşında 12 element bulunduğu Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşı olduğu belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 04.03.2021 09:53
Değiştirme Tarihi: 04.03.2021 09:53
Tarlasına nohut ekerken bulduğu gök taşını 180 bin dolara sattı

2 yıllık süreçte taşa olan ilgi de arttı. Vatandaşların merak etmesi üzerine Çorum müzesinde 1.5 ay boyunca sergilenen taş, yaklaşık 4 bin kişi tarafından ziyaret edildi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Mutlu Yılmaz'ın tarlasında bulunan göktaşının 4 bin yıllık olduğu tahmin ediliyordu ve bu süre içerisinde pek çok 'satın alma' teklifi de geldi kendisine ancak hiçbirini kabul etmedi. Son olarak Amerika'daki bir alıcı Yılmaz ile iletişime geçti. Yılmaz, 4 bin yıllık gök taşını Amerika'daki alıcıya 180 bin dolar karşılığında satış için anlaştı. Gök taşının Amerika'ya gönderileceğini, orada yapılacak test ve analiz sonuçlarına göre satış işleminin tamamlanacağı belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

AMERİKA'DAKİ BİR ALICIYA SATILDI

Taşı ilk buldukları zaman yanlış yönlendirildiklerini belirten Mutlu Yılmaz, yapılan ilk teklifin 68 bin dolar olduğunu belirtti. Bu teklifi kabul etmedikerini, daha sonra bu nedenle pişmanlık da duyduklarını söyleyen Mutlu Yılmaz, 'Son olarak ise Amerika'da değerli taşlar alıp satan bir kişi bizimle irtibata geçti. 180 bin dolar teklif edildi, biz de kabul edip sattık. Ancak resmi prosedürü takip ediyoruz. Resmi yollarla nasıl taşı yurt dışına çıkarabiliriz, bunun araştırması içerisindeyiz. Taşı gönderdikten sonra inceleyecekler, gerekli analiz sonuçları çıkarsa onlar taşı alacak biz de paramızı alacağız" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kaynak: DHA

İlgili Sayfalar: Playlist