Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Eylül ayına kadar çalışmalar devam edecek

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına çözüm bulmak amacıyla aşı çalışmalarına devam ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli; "Anti-serumu hayvanlara vermeye hazırız. Hayvanlar üzerinde çalışmalar başlıyor. Eylül ayına kadar devam edecek. Covid-19 virüsünün kalıntılarını araştırma yönünden çalışmaları yapıyoruz. Dünyada birçok ülkenin önündeyiz" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 15.05.2020 11:45
Değiştirme Tarihi: 15.05.2020 11:45
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Eylül ayına kadar çalışmalar devam edecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Anti-serumu hayvanlara vermeye hazırız. Hayvanlar üzerinde çalışmalar başlıyor. Eylül ayına kadar devam edecek. Covid-19 virüsünün kalıntılarını araştırma yönünden çalışmaları yapıyoruz. Dünyada birçok ülkenin önündeyiz" açıklamasında bulundu.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satırbaşları;

* Bu işin birinci aşaması örnek almanız. Burada yine hekimlerle çalışılıyor olması lazım. İçeride hem veteriner hekimlerimiz hem de doktorlarımız çalışıyor. 

* Önümüzdeki hafta itibariyle anti serum çalışmaları için hayvanlara vermeye hazırız. 

* Hayvan az da olsa bir hastalık geliştirecek, biz de antikorları alarak kan ve diğer unsurlardan arındırarak antikoru almış olacağız. Bu çalışma eylüle kadar sürmüş olacak. İlerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak bir çalışma.

* Marketlerden sürüntü dokusu alarak araştırıyoruz. Covid-19'un kalıntıları üstünde araştırmalarımız var. Tamamlayıcı tıp açısından da çeşitli bitkisel yağların Covid-19'a karşı etkinliğine ilişkin bir çalışma yapıyoruz. Türk topraklarında yetişen bitkilerle biz bu virüsün tedavisinde bir fayda sağlayabilir mi sorusuna yönelik çalışmalar sürüyor.

* Her türlü gayret ve çaba, hükûmetimiz, çalışanlarımız, kamu kurumları tarafından yürütülmektedir. Dünyada birçok ülkenin önündeyiz.