Tapu ve Kadastro Genel Müdürü: “Emlakçıya, takipçiye paranızı kaptırmayın"

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, emlakçılar ve iş takipçilerinin, tapuda erken randevu alacağı vaadiyle e-devlet şifresi ve 600 lira karşılığında erken randevu vaadinde bulunmaya başladığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 10:28
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 10:28
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü: “Emlakçıya, takipçiye paranızı kaptırmayın'

Yoğun tapularda randevular uzayınca, bazı emlakçılar ve iş takipçileri durumdan yararlanmaya başladı. Tapuda erken randevu alacağı vaadiyle e-devlet şifresi ve 600 lira karşılığında erken randevu vaadinde bulunulmaya başlandı. Konuyla ilgili uyarılar Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan geldi. Emlakçıya, takipçiye e-devlet şifresini verip, boşuna para kaptırılmamasını söyleyen Adlı, "Biz kimseye randevu ayrıcalığı tanımıyoruz. Web tapu uygulamamızı kullanan tüm vatandaşlarımız tapu işlemlerini aynı gün tamamlayabiliyor. İstisnai durumlarda ertesi güne kalıyor” diye konuştu. 

GÜNLÜK İŞLEM SAYISI ARTTI

Vatandaşın web tapuyu kullanmayıp iş takipçilerine, emlakçılara iş yaptırmaya kalkıştığına dikkat çeken Adlı, "Bunun için e-devlet şifresini ve parasını veriyor. 500-600 lira ya da ne tuttururlarsa. Oysa buna hiç gerek yok çünkü onlar da web tapuyu kullanıyor. Kişiden e-devlet şifresini aldıkları için tüm işlemi oradan yapmayı biliyorlar. Sonra da biz erken randevu aldık, diyorlar. Tapuda kimseye ayrıcalıklı randevu yok, herkes sistem üzerinden otomatik ilerliyor. Kişi inisiyatifini tümden kaldırdığımız için vatandaşlarımız kullanımı çok basit ve kolay olan web tapuya girerek işlemlerini kendileri yapabilirler. Aracılara para kaptırmalarına gerek yok” bilgilerini paylaştı. 

Adlı, pandemi sürecinde uygulamaya koydukları web tapu sistemini ise şu sözlerle anlattı: “E-devlet üzerinden çalışan sistem kurduk. E- devlet şifresi, alıcı satıcının T.C kimlik numarası, telefon numaraları, işlem yapılacak tapu müdürlüğünün ismi giriliyor. Harç miktarını hesaplayıp kişilere gönderiyoruz. Onlar ücretlerini yatırdıktan sonra bir mesaj gönderiyoruz: Şu saatte tapuda olun, diye. Web tapu ile işlem yapanları aynı gün ıslak imzalarını atmaları için tapuya çağırıyoruz.” (Hürriyet)