Tam normalleşme olacak mı? Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Cumhurbaşkanı'ndan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Başkenti Bakü'de gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi. Yöneltilen soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı, tam normalleşme ile ilgili düşüncesini de paylaştı. 'Eylül-ekim gibi yerli aşımızı üretmiş olacağız' diyen Cumhurbaşkanı, 'Maskeleri ne zaman çıkaracağız?' konusuna da değindi. Cumhurbaşkanı, 'Bizim de arzumuz en kısa zamanda maskeden kurtulmak' derken, bu konuda en yetkili ismin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğunu ve açıklamayı da onun yapacağını ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 17.06.2021 13:25
Değiştirme Tarihi: 17.06.2021 13:25
Tam normalleşme olacak mı? Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Cumhurbaşkanı'ndan açıklama

İşte o açıklama

*Aşılamada bugün (16 Haziran) itibarıyla birinci ve ikinci doz toplamında 37 milyonu geçmiş durumdayız. Birinci dozda 23 milyon, ikinci dozda 14 milyon aşı yapıldı. Şu an itibarıyla sıkıntımız yok. İyi bir konumdayız. Çin de Almanya da bize verdikleri sözü yerine getiriyorlar. 

*Aşıları peyderpey gönderiyorlar. Bu arada da bizim yerli aşımızla ilgili çalışmalar da yoğun bir şekilde devam ediyor. Temenni ederim ki eylül, ekim gibi biz de kendi aşımızı üretmiş oluruz. Bu çalışma da devam ediyor. Bu yoğun aşı süreci de pek çok yerde rahatlama meydana getirdi. İş öyle bir yere geldi ki Organize Sanayi Bölgelerinde de aşılar yapılıyor. Öğretmenlerde aynı şekilde aşılar devam ediyor. 

*Sağlık Bakanlığı herkesi hızla aşılama noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda vefat sayısı ciddi manada azaldı. Temennimiz vaka sayısını daha da aşağı düşürmek. 

*Umuyoruz ki maskelerin takılmaya gerek görülmeyeceği bir döneme girelim. “Maskeleri ne zaman çıkaracağız?” sorusunun cevabını Sağlık Bakanımız en yetkili olarak en kısa zamanda inşallah verir. Bizim de arzumuz en kısa zamanda maskeden de kurtulalım. Halkımız da bu konuda bir rahatlama sürecine girmiş olsun.