Tam kapanmada tekel bayileri açık olacak mı? Süleyman Soylu açıkladı...

Tam kapanmada tekel bayilerinin açık olup olmayacağı birçok vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 29 Nisan - 19 Mayıs tarihleri arasında getirilen tam kapanma kararıyla birlikte, tekellerde durumun nasıl işleyeceği merak ediliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekellerle ilgili alınan kararı açıkladı. Peki, Tam kapanmada tekel bayileri açık olacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2021 12:23
Değiştirme Tarihi: 28.04.2021 12:23
Tam kapanmada tekel bayileri açık olacak mı? Süleyman Soylu açıkladı...

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde uygulanan alkol satış yasağı, “tam kapanma” kararının ardından yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma tedbirleri” genelgesinde, tekel bayileri ve alkol satışına dair bir madde yer almadı. Ancak, 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma süresince, zincir marketlerde, bakkallarda ve tekel bayilerinde alkollü içki satışı yapılmayacağı ileri sürüldü. Daha önceki uygulamalarda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde alkol satışı yasaklanmıştı. Edinilen bilgiye göre, bu uygulama devam edecek ve 17 günlük tam kapanma sürecinde de, zincir market, süpermarket, market, bakkal ve tekel bayilerinde alkol satışı yapılmayacak. İçişleri Bakanlığı, internet sitesinde yayınlanacak “Sıkça Sorulan Sorular” bölümüyle, bu konuya netlik getirecek.

Bakan Soylu: İstisna dışı

Bakan Soylu, tam kapanma tedbirlerine ilişkin bakanlıkta yaptığı toplantıda, tekel bayilerin bu süreçte açık olup olmayacağıyla ilgili, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” dedi. 

Marketlerde uyarı

Dün itibarıyla ilgili işletmelere, “tam kapanma” süresince alkol satışının yasaklanması ile ilgili herhangi bir tebliğname gönderilmezken, bazı yetkililerin daha önceki uygulamayı örnek göstererek, içki satışı yapılamayacağını ifade ettiği öğrenildi. İçki satışı yapan bazı dükkan sahiplerinin karakolları aradığı ve “kapanma süresince içki satışı yapılmayacak” yanıtı aldığı dile getirildi. Bazı marketler ise, alkol satışının yapıldığı reyonlara şimdiden uyarı yazısı asarak, 17 günlük sürede içki satışının yasaklandığını duyurdu.