Tam kapanma uygulayan tek ildeki durumu Vali açıkladı: Sonuç almaya başladık

Çok yüksek riskli kategoride bulunan Aksaray'da, pazar günleri diğer şehirlerden farklı olarak tam kapanma uygulanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, alınan bu ek tedbirlerin sonuçlarının olumlu olduğunu, şehirdeki vaka artış hızının kontrol altına alındığını ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2021 13:17
Değiştirme Tarihi: 01.04.2021 13:17
Tam kapanma uygulayan tek ildeki durumu Vali açıkladı: Sonuç almaya başladık


Vali Hamza Aydoğdu, Valilik'te gerçekleşen İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Ülkenin ve şehrin hassas dönemden geçtiğini söyleyen Vali Aydoğdu, mücadelenin kararlılıkla yürütüleceği vurgusunu yaptı. 

Aydoğdu, şunları kaydetti:

"Mutasyona uğrayan virüsle yeni vaka sayıları artışa geçti. Bu artış Aksaray'da da görüldü. 20-26 Mart tarihleri arasını kapsayan veriler incelendiğinde haftalık vaka sayılarında 81 ilde artış görülüyor. Şehir olarak bu noktada neler yaptık. Covid-19 tedbirleri kararlarına il bazında ilave önlemler aldık. Denetimleri her gün pazar yerleri, meydanlar, alışveriş merkezleri ve vatandaşın yoğunluk oluşturduğu cadde ve kent merkezinde yaparak, ilave önlemler aldık. Alınan ilave tedbirler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bu noktada salgının yayılım hızını düşürmek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak için tedbirleri etkin şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Aksaray'daki artış hızını kontrol altına almaya başlıyoruz. 7.4'lük vaka artış hızı ile en az vaka artışı olan il olarak bu mücadelede doğru yolda ilerlediğimizi görüyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlılığı ve farkındalığı bu noktada bize güç veriyor."

Toplantı, İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin denetimlerle ilgili açıklamalarının ardından sona erdi.

TAM KAPANMA

Risk haritasında kırmızı kategoride bulunan Aksaray, pazar günü diğer illerden farklı olarak tam kapanma uyguluyor. İkinci bir güncellemeye kadar devam edecek uygulamada bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı tutuluyor. 

Kaynak: AA